Warto lokalnie działać w grupie

  • 10.10.2018, 10:29 (aktualizacja 10.10.2018, 11:50)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Warto lokalnie działać w grupie
Fundusze na edukację, aktywizację bezrobotnych i dla Lokalnych Grup Działania rozdzielił Zarząd Województwa Podlaskiego. Część trafi na Ziemię Łomżyńską i nad Biebrzę.

Jak informuje Emilia Malinowska z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, ponad 2 mln zł wynoszą dotacje na inwestycje w gminach, gdzie istnieją Lokalne Grupy Działania, które przekazał zarząd regionu z Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Skorzystają Szepietowo, Ciechanowiec, Sokółka, Krynki i Tykocin.

LGD Brama na Podlasie dostanie 85 tysięcy złotych dla Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie na kupno i montaż wyposażenia sali widowiskowo - kinowej, m.in. projektora multimedialnego, zestawu oświetlenia, kotary na scenę. Z samorząd Ciechanowca zrealizuje dwa projekty. Dotację w wysokości 157 tys. zł przeznaczy na wykonanie elewacji na budynku dawnej Synagogi w Ciechanowcu. Ściany zostaną osuszone i oczyszczone, a zmurszałe cegły usunięte. Obiekt zostanie na nowo otynkowany i pomalowany. Z kolei 512 tys. zł dotacji z RPOWP pozwoli na remont budynku przedszkola w Ciechanowcu. Odnowione zostaną sale, korytarze, klatki schodowe, łazienki. Wykonana zostanie nowa instalacja elektryczna w całym budynku.

Gminy z LGD Szlak Tatarski wzbogacą się o 600 tys. zł dotacji. Gmina Sokółka za 300 tys. zł dofinansowania odnowi miasteczko ruchu drogowego przy ul. Osiedle Zielone w Sokółce, które teraz jest w bardzo złym stanie i trudno tam prowadzić zajęcia. Natomiast gmina Krynki tę samą kwotę przeznaczy na remont odkrytego basenu: naprawę pęknięć i uszkodzeń ścian, ułożenie płytek mrozoodpornych i antypoślizgowych, uzupełnienie dna basenu, remont schodów, chodnika, śluzy zasilającej i spustowej.

Gmina Tykocin, należąca do LGD Stowarzyszenie N.A.R.E.W, przeprowadzi renowację XVIII-wiecznej Rezydencji Ekonomicznej, w czym pomoże dotacja wynosząca 698 tys. zł. Odnowiona zostanie elewacja i dach, przebudowane ogrodzenie i schody. Powstanie również taras wystawowy, parkingi oraz kanalizacja deszczowa.

Edukacja i aktywizacja
Projekt zatytułowany Business Point Fundusz Biebrzański prowadzi Fundacja Science Point, partnerem jest Agencja Rozwoju Regionalnego ARES SA w Suwałkach. Skierowany jest do mieszkańców obszaru działania LGD Fundusz Biebrzański: Dąbrowy Białostockiej, Janowa, Korycina, Nowego Dworu, Suchowoli, Lipska, Sztabina, Goniądza, Jaświł, Moniek, Trzciannego, chcących założyć działalność gospodarczą. Chodzi o osoby, które nie prowadziły takiej działalności przez ostatnie 12 miesięcy: bezrobotne, nieaktywne zawodowo, poszukujące pracy i jednocześnie spełniające jeszcze jeden z warunków, m.in. mają orzeczenie o niepełnosprawności, skończyły 50 lat, są długotrwale bezrobotne lub o niskich kwalifikacjach. W ramach projektu 60 osób skorzysta z porad zawodowych, natomiast 40 osób ma szansę na dotację inwestycyjną oraz wsparcie pomostowe. Wartość to ponad 1 mln zł, dofinansowanie 958 tys. zł.

123 tys. zł to dotacja na projekt „Akademia Małego Księcia” realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, również w ramach LGD Fundusz Biebrzański. Zostanie utworzony oddział przedszkolny przy ul. Leśnej w Mońkach, który zajmie się czworgiem dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka zostanie dostosowana do ich potrzeb, będą również prowadzone zajęcia specjalistyczne. Wartość inwestycji – 130 tys. zł.

Ponad 90 tys. zł trafi do gminy Sokółka z LGD Szlak Tatarski. Dzięki dotacji w Przedszkolu nr 2 w Sokółce będą prowadzone dla 98 podopiecznych zajęcia dodatkowe (np.: „Odkrywcy i konstruktorzy" i „Matematyka pod lupą”) i wyrównawcze, wzmacniające kompetencje matematyczne, naukowo-technologiczne, informatyczne, umiejętność uczenia się, kreatywność, umiejętność pracy w zespole. Ośmioro nauczycieli skorzysta ze szkoleń na temat nowatorskiego podejścia do nauczania matematyki czy rozwijania kompetencji technicznych.

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w ramach LGD Biebrzański Dar Natury zrealizuje dwa projekty, których dofinansowanie wyniesie 696 tys. zł. Z gminą Grajewo, jako partnerem, obejmie pomocą 49 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (357 tys. zł dotacji), z miastem Grajewo – 50 osób (339 tys. zł dotacji). Skorzystają one z pomocy psychologicznej, socjalnej, porad, szkoleń i staży zawodowych.

Realizacja tych działań, zgłoszonych przez Lokalne Grupy Działania, jest możliwa dzięki Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS), funkcjonującemu w ramach programu regionalnego. Dzięki RLKS konkursy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzają Lokalne Grupy Działania, ale to Zarząd Województwa przyznaje dotacje projektom spełniającym warunki konkursu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe