Wybory samorządowe w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. To jeszcze nie koniec

  • 22.10.2018, 18:33 (aktualizacja 23.10.2018, 13:23)
  • www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wybory samorządowe w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. To jeszcze nie koniec
Łomża. Prezydencka dogrywka, a w Radzie Miejskiej weterani i debiutanci. Kończący kadencję prezydent Mariusz Chrzanowski uzyskał znakomity wynik w niedzielnych wyborach, w których ubiega się o reelekcję. Oficjalnie potwierdzone 10 518 głosów to niewiele mniej niż otrzymał 4 lata temu w drugiej turze, kiedy pokonał Mieczysława Czerniawskiego. Tym razem jednak wystarczyło także na dogrywkę o łomżyński Ratusz.

Rywalką Mariusza Chrzanowskiego, który występuje w barwach własnego komitetu wyborczego, będzie Agnieszka Barbara Muzyk z Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała poparcie 5487 mieszkańców Łomży i wyprzedziła Macieja Borysewicza z Koalicji Obywatelskiej (jednego z liderów Platformy Obywatelskiej w Łomży) – 5 075.

Według nieoficjalnych informacji docierających ze sztabów wyborczych różnych ugrupowań, druga tura w mieście nie jest niespodzianką. Pewnym zaskoczeniem może być natomiast różnica między pierwszą dwójką. Samorządowa elekcja wzbudziła w mieście emocje, chociaż zbiegła się z wyraźnie większą frekwencją w lokalach wyborczych w całym kraju. Według nieoficjalnych jeszcze (w chwili oddawania tygodnika do druku) danych, głosowało około 52 procent pełnoletnich Polaków. W Łomży ten wskaźnik jest nieco niższy – 49,4, ale to i tak znacznie lepiej niż np. 4 lata temu.

W każdym razie, druga tura pozostawia sprawę prezydentury Łomży otwartą. Głosowanie odbędzie się 4 listopada. Oby zainteresowanie było równie wielkie.

Wyniki wyborów prezydenta Łomży według uzyskanego poparcia (I tura):

Mariusz Chrzanowski (KWW Mariusza Chrzanowskiego)– 10 518 głosów;

Agnieszka Barbara Muzyk (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 5487;

Maciej Andrzej Borysewicz (KKW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska) - 5075;

Tadeusz Zaremba (KWW Przyjazna Łomża) – 1208;

Zbigniew Prosiński (KWW Bezpartyjni Samorządowcy) – 932;

Mirosław Robert Derewońko (KWW Reatusz Mirosława Derewońko) – 330;

Dariusz Jerzy Janicki (KKW SLD Lewica Razem) – 272.

Rada Miejska

Niezależnie od tego kto z dwojga konkurentów wygra w drugiej turze, nie będzie w samorządzie osamotniony. Komitety Mariusza Chrzanowskiego i Agnieszka Barbary Muzyk wprowadziły swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej. Zresztą Mariusz Chrzanowski po prostu sam zdobył mandat radnego (Agnieszka Barbara Muzyk świadomie zrezygnowała z takiego rozwiązania) i dopiero po rozstrzygnięciach prezydenckich okaże się jaki będzie ostateczny skład miejskiego samorządu z ustawowym składem 23 osób.

Nie licząc zatem prezydenta okazuje się, że jest w Radzie Miejskiej 10 nowych osób. A ściślej rzecz biorąc 10 osób, które nie były radnymi w kadencji 2014 – 2018. Np. bowiem Tadeusz Kowalewski czy Andrzej Janusz Grzymała byli nimi już w przeszłości.

Swój imponujący staż w samorządzie przedłuży Alicja Konopka. Wśród weteranów są także np. Hanka Gałązka, Wiesław Grzymała, Andrzej Wojtkowski czy Maciej Borysewicz.

Skład nowej Rady Miejskiej Łomży:

Lista nr 1, KWW Bezpartyjni Samorządowcy: Zbigniew Prosiński;

Lista nr 4, KKW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska: Maciej Andrzej Borysewicz, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska;

Lista nr 10, KW Prawo i Sprawiedliwość: Agnieszka Białobrzewska, Marek Dworakowski, Wiesław Tadeusz Grzymała, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Jan Olszewski, Mariusz Tarka;

Lista nr 14, KWW Przyjazna Łomża: Dariusz Domasiewicz, Wojciech Michalak, Andrzej Podsiadło, Andrzej Wojtkowski;

Lista nr 15, KWW Mariusza Chrzanowskiego: Mariusz Chrzanowski (z zastrzeżeniem, jak wspomniane wcześniej), Ireneusz Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Janusz Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny.

Województwo podlaskie i Ziemia Łomżyńska

Jak dotąd nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów do Sejmiku województwa, które będą miały ogromne znaczenie także dla rozwoju Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jedynie, że znakomity wynik uzyskał Marek Olbryś, radny Sejmiku, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

Oficjalnie natomiast że w Białymstoku i Suwałkach wybory prezydentów dokonały się już w pierwszej turze. Konkurentów zdystansowali dotychczasowi włodarze Tadeusz Truskolaski i Czesław Renkiewicz.

Przypadków, że burmistrzowie i wójtowie obronili pozycje od razu, jest na Ziemi Łomżyńskiej więcej. Poczynając od północy, w Rajgrodzie plany na kolejną kadencję mogą już snuć burmistrz Ireneusz Gliniecki, w Grajewie – burmistrz Dariusz Latarowski i Szczuczynie – burmistrz Artur Kuczyński.

Bezdyskusyjnie przy rządach pozostaje burmistrz Andrzej Duda w Kolnie. W powiecie kolneńskim do dogrywki o fotel burmistrza dojdzie w Stawiskach między Krzysztofem Rafałowskim (dotychczas rządzący) a Agnieszką Rutkowską.

Zambrowianie potwierdzili po raz kolejny swoje zaufanie do burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego, mieszkańcy gminy – do wójta Jarosława Kosa, a mieszkańcy Szumowa – do wójta Jarosława Cukiermana. Druga tura natomiast będzie konieczna w Kołakach Kościelnych i Rutkach.

Wysokie Mazowieckie to bezdyskusyjne przedłużenie rządów burmistrza Jarosława Siekierko, w Szepietowie – burmistrza Roberta Lucjana Wyszyńskiego, w Czyżewie – burmistrz Anny Boguckiej (rekordowe 91 procent), w Sokołach – jednego z samorządowych weteranów wójta Józefa Zajkowskiego. Będą jednak dogrywki w Ciechanowcu, gdzie zmierzy się Mirosław Reczko z Eugeniuszem Święckim oraz – nieoczekiwanie – w Nowych Piekutach z udziałem wieloletniego wójta Marka Kaczyńskiego i Anny Żochowskiej.

Wreszcie powiat łomżyński. W większości miast i gmin sprawy rozstrzygnęły się w pierwszej turze, choć niekiedy w sposób zaskakujący. Problemów z obronieniem swoich pozycji nie mieli: burmistrz Grzegorz Palka w Nowogrodzie oraz wójtowie – Kazimierz Ramotowski w Przytułach, Piotr Kłys w gminie Łomża, Rafał Pstrągowski w Śniadowie, Kazimierz Górski w Miastkowie. Do zmiany warty doszło natomiast w Jedwabnem, gdzie już w pierwszej turze burmistrza Michała Chajewskiego pokonał Adam Niebrzydowski (dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie). W Wiźnie wójt Zbigniew Sokołowski przegrał z Mariuszem Soliwodą. Nowego wójta ma także Zbójna, ale to nie niespodzianka, ponieważ Zenon Białobrzeski, absolutny samorządowy rekordzista, nie startował. Do jego gabinetu wprowadzi się Elżbieta Parzych, która w ten sposób przestanie być starostą łomżyńskim.

Pasjonująco zapowiada się dogrywka w Piątnicy. Dotychczasowy wójt Krzysztof Kozicki zdobył w pierwszej turze zaledwie o 12 głosów więcej niż Artur Wierzbowski. 

 


 

www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe