Nowe przedsiębiorstwa społeczne z dotacji Stowarzyszenia EUROPARTNER w Łomży!

  • 31.10.2018, 08:05 (aktualizacja 31.10.2018, 09:25)
  • www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nowe przedsiębiorstwa społeczne z dotacji Stowarzyszenia EUROPARTNER w Łomży! OWES Łomża Paweł Backiel, prezes Europatner Białystok
Kolejne dotacje przyznane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży (podmiot prowadzony przez Stowarzyszenie Europartner). Powstaną min. 4 przedsiębiorstwa społeczne tj. Fundacja Dr Otis, Naturall sp. z o.o. non-profit, Fundacja Dwa Serca oraz Fundacja Ja i Ty; zatrudnienie znajdzie w nich 20 osób. Łącza kwota przyznanych dotacji to ponad 600 tysięcy złotych.

Rozmowa z Tomaszem Wróblewski (kierownik biura OWES-u w Łomży)

Proszę przybliżyć zakres działalności gospodarczej. Czym nowe przedsiębiorstwa społeczne będą się zajmować?

Fundacja Dwa Serca będzie prowadziła Dom Opieki Społecznej dla osób podeszłym wieku i niesamodzielnych; tutaj należy podkreślić, że podmiot posiada w gminie Śniadowo budynek, który będzie zaadaptowany do potrzeb seniorów. Ponadto przedsiębiorstwo społeczne chce swoją działalność rozszerzyć o usługi cateringowe dla zewnętrznych odbiorców. To pozwoli na zwiększenie przychodowości podmiotu ekonomii społecznej, a tym sam przyczyni się do utrzymania miejsc pracy.

To mamy jeden podmiot a kolejne przedsiębiorstwa społeczne…

Chciałbym podkreślić, że przyznajemy środki na rozszerzenie działalności, doskonałym przykładem jest Fundacja Dr Otis, której prezesem jest Robert Zwierzyński. Obecnie Fundacja Dr Otis prowadzi działalność edukacyjną tj. Przedszkole Niepubliczne „NUTKA” w Łomży oraz Szkołę Podstawową Specjalną dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży. Kolejnym podmiotem ekonomii społecznej będzie Fundacja Ja i Ty, którą będzie kierować pani Katarzyna Kuklińska. W ramach nowotworzonego przedsiębiorstwa społecznego fundacja będzie prowadzi

społeczny ośrodek kultury, gier i rozrywki, miejsca dostępnego, przyjaznego i otwartego na potrzeby odbiorców a w szczególności osób niepełnosprawnych. Ostatnim podmiotem ekonomii społecznej, który dostanie dofinansowanie jest Naturall sp. z o.o. non-profit. Celem działalności jest otwarcie sklepu zielarsko-medycznego, promowanie zdrowego trybu życia i medycyny tradycyjnej opartej na ziołolecznictwie.

Stosunkowo najmniej znaną formą działań społecznych jest możliwość prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w celach społecznych.  Czy mógłby Pan przybliżyć formę prawną sp. z o.o. non -profit?

Oczywiście. Pokrótce: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być zakładane przez osoby fizyczne i prawne, w tym przez fundacje i stowarzyszenia. W przypadku spółki mówimy o koncentracji kapitału, natomiast w spółdzielniach socjalnych jest to zrzeszenie osób, które posiada równy głos.

Podkreślę, że spółka z o.o. non-profit jako podmiot ekonomii społecznej: nie może działać w celu osiągnięcia zysku, całość dochodu ma przeznaczyć na realizację celów statutowych, nie może przeznaczać zysku do podziału między swoich udziałowców i pracowników.

Dajecie środki finansowe i to by było na tyle?

Zakres działalności Stowarzyszenia EUROPARTNER w Łomży jest szeroki. To nie tylko wydanie dotacji dla przedsiębiorstw społecznych. Katalog usług rozpoczyna się od analizy rynku, czy dane przedsięwzięcie ma szanse na zaistnienie, dalej są szkolenia dla uczestników i pomoc doradcy biznesowego. Jak już podmiot ekonomii przejdzie ścieżkę dotacyjną, dostaje pomoc prawną, kadrową i marketingową. Również pomagamy przy preferencyjnych pożyczkach, które mogą uzyskać podmioty ekonomii społecznej. Z tej formy pomocy skorzystały 3 przedsiębiorstwa społeczne, kolejne podmioty są w tracie aplikowania. Co tydzień do wszystkich organizacji pozarządowych współpracujących ze Stowarzyszeniem EUROPARTNER, jest wysyłany newsletter z informacjami o trwających konkursach na dotacje i granty dla ngo’sów z naszego województwa, udzielamy także bezpłatnego doradztwa na miejscu.

Rozumiem, że zakres nie tylko kończy się na kwestiach finansowych, ale ważny jest aspekt społeczny?

Wartość dodana przedsiębiorstwa społecznego to wymiar społeczny, to budowanie tkanki społecznej danej wspólnoty lokalnej. Doskonałymi przykładami są projekty Fundacji Media Polska i Spółdzielni Alexis oraz Stowarzyszenia ED&ECO i Fundacji ELBRUS, które zostały dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Warte uwagi są także inicjatywy Fundacji Zdrowa Żywność i „L” oraz Spółdzielni CONCORDIA i ŁOMŻANKA, które otrzymały istotne wsparcie merytoryczne i finansowe ze strony OWES-u.

Zachęcam organizacje pozarządowe do korzystania z usług Stowarzyszenia EUROPARTNER biuro: ul. Polowa 45 (parter), 18-400 Łomża, tel. 794 000 782; www.przedsiebiorczalomza.pl

www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe