Zarząd województwa podlaskiego hojnie kończy kadencję

  • 7.11.2018, 14:37 (aktualizacja 07.11.2018 14:41)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Zarząd województwa podlaskiego hojnie kończy kadencję Wrota Podlasia
Ponad milion złotych dla placówek ochrony zdrowia, blisko 800 tys. na odnawialne źródła energii, podobna kwota na staże zawodowe młodzieży u lokalnych przedsiębiorców i jeszcze wsparcie osób z Suwalszczyzny powracających do pracy. Zarząd województwa na finiszu kadencji rodzielił kolejną pulę unijnych funduszy. Wśród beneficjentów są podmioty z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

Ochrona zdrowia

Jak informują służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego, łącznie 1,2 mln zł trafi do trzech podlaskich placówek ochrony zdrowia. Pieniądze pozwolą na budowę nowych obiektów oraz zakup nowoczesnego sprzętu w Białymstoku i Wysokiem Mazowieckiem.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży otrzyma dotację w wysokości 250 tys. zł z przeznaczeniem na budowę garaży wraz z zapleczem technicznym w filii Zakładu znajdującej się przy ul. Szpitalnej w Wysokiem Mazowieckiem. Będzie to dobudowa do istniejącego budynku administracyjnego Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. Łączna powierzchnia użytkowa dobudowanej części wynosić będzie 188,94 m2.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku otrzyma dotację z budżetu województwa na łączną kwotę 982 tys. zł. Będzie to przede wszystkim wysoce specjalistyczny sprzęt, który pozwoli zaoszczędzić w istotny sposób dawki promieniowania w sercu – naczyniach wieńcowych oraz w układzie bodźco–przewodzącym serca. Pozwala również efektywniej wykorzystać metodę stereotaksji, czyli metody leczenia pacjentów z minimalną chorobą nowotworową w np.: płucach, mózgowiu oraz węzłach chłonnych. Ponadto BCO zyska z budżetu województwa kwotę 222 tys. zł na kupno sprzętu medycznego dla Zakładu Patomorfologii oraz Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi i Rekonstrukcji oraz Pododdziałem Leczenia Bólu.

OZE

Zarząd województwa przyznał 755 tys. zł dofinansowania na cztery inwestycje wykorzystujące na własne potrzeby „zieloną energię”. Wartość wybranych do dofinansowania projektów przekracza 1 mln zł.

Są wśród wskazanych podmiotów Spółdzielnia Mieszkaniowe „Perspektywa” w Łomży (195 tys.) oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko -Własnościowa w Nowogrodzie (379 tys.). Obie zamierzają do podgrzewania wody używać pomp ciepła, a do ich zasilania w energię – paneli fotowoltaicznych.

Pozostałe dwa projekty przedstawiły firmy, które także zamierzają montować instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną ze słonecznej.

Podmioty te wzięły udział w konkursie z Działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE). Na ten typ projektów dofinansowanie otrzymało już 120 wniosków (łącznie z tymi czterema) w tym naborze. Ich wartość wynosi blisko 63 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 35 mln zł. Projekty kolejnych wnioskodawców są jeszcze oceniane.

Nauka zawodu w praktyce

134 uczniów szkół zawodowych w Łomży i Białymstoku odbędzie staż u lokalnych przedsiębiorców dzięki dotacji z RPOWP 2014-2020.

W Łomży dotyczy to 54 uczniów z Technikum Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 (klasy o profilach: żywienie i usługi gastronomiczne oraz hotelarstwo). Wezmą udział w stażach zawodowych, organizowanych w podlaskich przedsiębiorstwach. Ponadto czworo nauczycieli kształcenia zawodowego podniesie swoje kompetencje podczas kursów zawodowych u przedsiębiorców. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego na ten cel wyniesie ponad 400 tys. zł.

Z kolei 392 tys. zł z RPOWP pozwoli na realizację staży zawodowych u lokalnych przedsiębiorców dla 80 uczniów (profili: technik usług fryzjerskich i kosmetycznych) oraz czworga nauczycieli kształcenia zawodowego z Policealnej Szkoły Zawodowej Meritum w Białymstoku.

Dzięki tym stażom można będzie dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rzeczywistego rynku pracy, a młodzież będzie lepiej przygotowana do podjęcia pracy.

Pomoc w powrocie do pracy i zabytki sakralne

Aktywizacja zawodowa to kolejna dziedzina, w której wykorzystane zostaną fundusze z RPO WP. Skorzystają mieszkańcy terenów Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Suwalsko-sejneńska”.

850 tys. zł dotacji otrzymają także cztery parafie należące do Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański. Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Maryi w Marianowie otrzyma 253 tys. zł dofinansowania na odnowienie placu we wsi Bombla, w gminie Korycin. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia, zamontowane ławki, kosze na śmieci, tablice do gry w koszykówkę. Plac ma się stać miejscem wypoczynku, organizacji imprez kulturalnych, targowych.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jakuba Apostoła w Sztabinie wykona remont wnętrza zabytkowego kościoła parafii. Dotacja wyniesie blisko 200 tys. zł.

Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach dotacje 200 tys. zł przeznaczy na konserwację ołtarza głównego w kościele parafialnym.

Natomiast Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku wykona konserwację dwóch ołtarzy bocznych w kościele parafialnym. Dotacja z RPOWP wyniesie blisko 197 tys. zł.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe