11 listopada w Łomży [FOTO] 

  • 11.11.2018, 11:35 (aktualizacja 12.11.2018, 13:36)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
11 listopada w Łomży [FOTO]
Bardzo mocny przekaz biskupa łomżyńskiego dla "zarządu" i obywateli Łomży, dwie trumny, które nie są w Łomży tematem sporu, krew młodych bojowników o wolność, orzeł zrywający się do lotu, a na zakończenie festyn i fajerwerki. Można by pewnie sobie wyobrazić jeszcze bardziej efektowne obchody tej rocznicy, ale z pewnością - dzień stulecia niepodległości Polski nie był w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej tylko "odrobieniem obowiązkowej lekcji".

Dmowski i Piłsudski

Jeżeli gdzieś w Polsce obowiązuje jeszcze teza sformułowana przez Jerzego Giedroycia o rządzących Polską trumnach Piłsudskiego i Dmowskiego, czyli  odrębnych tradycjach politycznych i wizjach Polski, to nie w Łomży. Tu pamięć o obu mężach stanu, architektach niepodległej Polski  nie dzieli, a raczej łączy. Tym bardziej, że obaj mieli związki z Łomżą i Ziemią Łomżyńską.

Tradycyjnie już uroczystości 11 listopada rozpoczęło spotkania przy tablicy poświęconej postaci Romana Dmowskiego, która znajduje się na budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie, czyli na dawnym dworku rodu Lutosławskich. Twórca narodowej demokracji spędził tam ostatnie miesiące swego życia i zmarł  w styczniu 1939 roku.

Honory gospodarzy pełnili tam dyrektor Muzeum Anna Archacka oraz wicestarosta Lech Szabłowski  w imieniu także prezydenta Łomży oraz wojskowych i harcerskich współorganizatorów całego bloku jubileuszowych uroczystości.

- Zawsze te dwa nazwiska - Dmowski i Piłsudski - przywoływane są w kontekście dyskusji o narodowej i lokalnej przeszłości. Niekiedy jako bohaterów sporów, ale dla nas jako postaci symbolizujących odpowiedzialność i działanie pro publico  bono  - mówił Lech Szabłowski z PiS, a z podobnymi wątkami refleksji dołączył do niego przewodniczący Sejmiku województwa Jacek Piorunek z PO.

Przedstawiciele obu głównych stron sportu politycznego w kraju, w Łomży ramię w ramię brali udział w kolejnych częściach uroczystości, np. w z wspólnym wieńcem od władz województwa, który dla uczczenia pamięci Leona Kaliwody złożyli radni Sejmiku Marek Olbryś z PiS i Jacek Piorunek. Zresztą działacze łomżyńskiej PO wiązankami kwiatów uhonorowali w taki sam sposób Dmowskiego, Piłsudskiego i Kaliwodę.

Druga część uroczystości odbyła się w Łomży, przy Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło, w którym kilkukrotnie gościł Józef Piłsudski w swoich konspiracyjnych jeszcze wcieleniach.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe