Czerwony Bór: 100-lecie niepodległości i ortograficzna próba

  • 12.11.2018, 06:37 (aktualizacja 12.11.2018, 13:32)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Czerwony Bór: 100-lecie niepodległości i ortograficzna próba
Zakład Karny w Czerwonym Borze podejmuje wiele ciekawych inicjatyw, aby przybliżyć osadzonych do powrotu do życia w społeczeństwie. Od kapitana Dariusza Śmiechowskiego otrzymaliśmy relacje dotyczące dwóch takich przedsięwzięć.

Historia

Osadzeni z Czerwonego Boru mieli okazję zwiedzić wystawę zatytułowaną „Twórcy Niepodległej” przygotowaną przez Zakład Karny w Czerwonym Borze i Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Obrazy przedstawiające sylwetki wielkich Polaków związanych z odzyskaniem niepodległości i pierwszymi latami tworzenia państwa polskiego wyeksponowano w sali odpraw jednostki. Zwiedzającym zaprezentowano również film przygotowany prze TVP Historia „Po latach niewoli wstaje Polska... 1914- 1918”, bardzo sugestywnie przybliżający atmosferę panującą w rodzącej się po 123 latach rozbiorowego zniewolenia Polsce.

Wystawa jest zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, punktem centralnym realizacji programu readaptacji „Poznaj swój region”, w ramach którego organizowano szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym: spotkania z historykami, zajęcia poza terenem w placówkach historycznych i edukacyjnych, miejscach pochówku poległych w walce o wolność bohaterów czy wreszcie redakcja specjalnego jubileuszowego cyklu w gazecie więziennej „Echo C-boru”. Na ten miesiąc zaplanowano jeszcze spotkanie poświęcone wielkiemu jubileuszowi z dr Piotrem Białokozowiczem z Muzeum Wojska w Białymstoku i historykiem, kierującym zambrowską Regionalną Izbą Historyczną Jarosławem Strękowskim.

Bez wątpienia wszystkie te działania mają głęboki sens pozwalają bowiem osadzonym, pomimo ich izolacji włączyć się w obchody jubileuszu niepodległości. Są motywacją do utożsamienia się z historią i wartościami patriotycznymi.

V Ogólnopolskie Dyktando dla Skazanych

Słowniki i pamiątkowe dyplomy wręczono osadzonym z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, laureatom V Ogólnopolskiego Dyktanda dla Skazanych Czerwony Bór 2018. W uroczystości wziął udział autor konkursowego tekstu, historyk Paweł Brodnicki.

 

W piątek 9 listopada ogłoszono wyniki V Ogólnopolskiego Dyktanda dla Skazanych Czerwony Bór 2018. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 185 osadzonych z 37 placówek penitencjarnych z całej Polski. Najlepiej z dyktandem poradził sobie osadzony z Aresztu Śledczego w Lublinie. Następne miejsca zajęli kolejno osadzeni z Zakładu Karnego w Sztumie, Zakładu Karnego w Oleśnicy i Aresztu Śledczego w Olsztynie. Zwycięzca spośród piszących w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze zajął w klasyfikacji ogólnopolskiej 11 miejsce.

W uroczystym podsumowaniu dyktanda udział wziął autor tekstu, z którym przyszło się mierzyć uczestnikom- Paweł Brodnicki. Twórca tekstu - historyk z wykształcenia - starał się by treść dyktanda nawiązywała do jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Mając świadomość zawiłości ortografii unikał ewidentnych pułapek językowych stawiając na różnorodność tekstu. Jak podkreślali sami uczestnicy konkursu najwięcej wątpliwości budziła interpunkcja i pisanie nazw własnych. A jak trudny był to tekst? Każdy może przekonać się sam.

Tekst dyktanda:

„Atrakcje dla obieżyświatów i hobbystów historii

Moja podróż wzdłuż Wisły trwała dwa i pół tygodnia. Zainspirowało mnie do niej przysłowie: „Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje”. Odwiedziłem trzy miasta nierozerwalnie związane z historią polskich walk obronnych i narodowowyzwoleńczych.

Rozpocząłem od Krakowa. To miasto z niedającą się policzyć, nadzwyczaj ogromną liczbą zabytków. Na krakowskim rynku odczytano akt insurekcji, którą pokierował Tadeusz Kościuszko. Tutaj u schyłku wojny światowej zakładano polskie urzędy w zaborze austriackim.

Kontynuując podróż rzeką, dotarłem do Warszawy leżącej na Nizinie Środkowomazowieckiej. Mieszkańcy tego ponadprzeciętnego miasta przeżyli wydarzenia nie do uwierzenia. Co roku historycy z rozrzewnieniem wspominają listopad 1918 roku. Wtedy koleją żelazną z Magdeburga do stolicy przybył Józef Piłsudski. Z pozoru błahe wydarzenie przeszło do historii niepodległej Polski.

Podążając na północ, dotarłem do Gdańska leżącego u ujścia Wisły, która wpada do Morza Bałtyckiego. Gdańsk to przede wszystkim miasto portowe, skąd można wypłynąć na niekończące się przestworza mórz i oceanów. Najsławniejszym wydarzeniem w historii miasta jest bohaterska obrona Westerplatte.

Podróżując, poznałem odpowiedzi na wiele pytań. A Ty? Czy wiesz, od kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Dlaczego naszymi barwami narodowymi jest kolor biało-czerwony? Jak brzmi Mazurek Dąbrowskiego?"

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Śmiechowski.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe