Narodowe Święto Niepodległości w mundurach

  • 13.11.2018, 13:45 (aktualizacja 13.11.2018, 13:49)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Narodowe Święto Niepodległości w mundurach 1 PBOT
Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z mieszkańcami całego województwa świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stu żołnierzy 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, nawiązując do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, oddało honorowo krew. Ponadto batalion wystawił dwa pododdziały honorowe oraz posterunki m.in. w Drozdowie, Piątnicy i Łomży. Terytorialsi oddali również hołd bohaterom, którzy spoczywają na starym cmentarzu w Łomży.

Jak przekazuje porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT, białostocki, 11 blp, wziął udział w wojewódzkich obchodach. Żołnierze 1 PBOT otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe. Wystawili poczet ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Białystok, pododdział honorowy oraz wartę przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

W przededniu Święta Niepodległości zaangażowali się w „Piknik Militarny” - ogólnopolską akcję Ministerstwa Obrony Narodowej. Mieszkańcy, oprócz możliwości zapoznania się ze sprzętem i uzbrojeniem lekkiej piechoty, mogli m.in. wykonać analizę składu masy ciała. Jest to metoda stosowane w procesie podnoszenia sprawności fizycznej żołnierzy OT.

Terytorialsi z Suwalszczyzny (12 blp), zanim rozpoczęli świętowanie, zadbali o pamięć o tych, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Żołnierze złożyli wiązanki przy pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach oraz w miejscu straceń Polaków w Berżnikach. Następnie uczestniczyli m.in. w pikniku wojskowym w Suwałkach oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. 14 blp z południowej części województwa zaangażował się w obchody organizowane w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach oraz Wysokiem Mazowieckiem. Żołnierze wystawili posterunki honorowe, poczty flagowe oraz złożyli znicze i wiązanki w miejscach pamięci. W ramach obchodów w Bielsku Podlaskim przygotowali atrakcję dla najmłodszych - „Taktyczny tor przeszkód młodego Terytorialsa”.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe