O Niepodległej w Nowogrodzie [FOTO]

  • 13.11.2018, 13:50 (aktualizacja 13.11.2018, 13:56)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
O Niepodległej w Nowogrodzie [FOTO] UM Nowodród
Od złożenia hołdu pamięci bohaterów na cmentarzu w Nowogrodzie rozpoczęły się gminne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak przekazuje Karol Babiel z nowogrodzkiego magistratu, wiązanki na grobie poległych podczas obrony Nowogrodu złożyli przedstawiciele komitetu organizacyjnego uroczystości: Grzegorz Palka - burmistrz Nowogrodu, Bogumiła Rybicka - dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie oraz delegacja strażaków ochotników: Bronisław Zwierciadłowski - prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Bogdan Chętnik - komendant gminny i Janusz Dzbeński - prezes OSP Jankowo.

Punktualnie o godz. 10.00, Rotą w wykonaniu chóru parafialnego rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz Remigiusz Krajewski - proboszcz parafii Nowogród. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się mieszkańcy, uczniowie, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. Podczas homilii ksiądz proboszcz odczytał archiwalne notatki sprzed stu lat, które pokazywały obraz parafii w momencie gdy Polska odzyskała niepodległość.

- Podczas wojny front i wieżę kościoła zbombardowały działa niemieckie, ustępująca zaś armia rosyjska podpaliła kościół we wnętrzu. Obecnie istnieją mocno uszkodzone mury bez dachu. W jednej z naw urządzono kościół prowizoryczny z jednym ołtarzem. Z inwentarza kościelnego uratowano zaledwie kilka szuflad z ubraniami kościelnymi i niektóre naczynia kościelne” - przytaczał notatkę biskupa Romualda Jałbrzykowskiego z wizytacji w roku 1919 ksiądz proboszcz Remigiusz Krajewski.

Po Mszy Świętej, podczas przemarszu ulicami Nowogrodu, można było podziwiać jedenastometrową flagę Polski, która powiewała wysoko nad Nowogrodem. Dalsza część wyjątkowego jubileuszu odbyła się w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Samorządowych. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przedstawili montaż słowno-muzyczny "Co zrobimy z naszą wolnością" o ojcach niepodległości, a także bohaterach ziemi nowogrodzkiej. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy oraz goście w samo południe odśpiewali Hymn Polski w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".

Przed publicznością wystąpił również kurpiowski zespół taneczny z Nowogrodu. Wiersz Jerzego Hyski "Ojczyzna" odczytała sybiraczka z Nowogrodu Nina Żyłko, a dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie Bogumiła Rybicka w swoim wystąpieniu przedstawiła Nowogród sprzed stu lat. Na zakończenie Grzegorz Palka - burmistrz Nowogrodu, odczytał list Jarosława Zielińskiego ,wiceministra spraw wewnętrznych i administracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w uroczystości i imprezy, które odbywały się przez cały rok w gminie Nowogród.

Gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich z gminy Nowogród. Jednocześnie można było podziwiać ekspozycję prac plastycznych dzieci i młodzieży na temat odzyskania niepodległości.


  

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe