„Klęskowa” pomoc już dostępna

  • 15.11.2018, 11:09 (aktualizacja 15.11.2018, 11:13)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
„Klęskowa” pomoc już dostępna
Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje: od 13 do 27 listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy poszkodowanym w 2017 roku w wyniku działania huraganu, deszczu nawalnego lub gradu.

Jak informuje ARiMR, dwa tygodnie mają producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, aby składać wnioski o pomoc.

Pomoc nie będzie przysługiwać producentowi rolnemu, który taką pomoc już otrzymał.

Stawka pomocy wynosi:

1. 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, na której szkody spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu objęły co najmniej 70% danej uprawy lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 70% upraw w szklarniach lub tunelach foliowych;

2. 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, na której szkody spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu objęły mniej niż 70% danej uprawy lub szkody powstały na powierzchni poniżej 70% upraw w szklarniach lub tunelach foliowych.

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, z wyłączeniem łąk i pastwisk, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Wszystkie dokumenty związane ze złożeniem przedmiotowych wniosków (formularz wniosku, instrukcje wypełniania wniosku oraz dodatkową tabele do wniosku - dla pomocy de minimis) są już dostępne na stronie Agencji pod adresem:www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/pomoc-dla-poszkodowanych-w-2017-roku.html

Jak poinformował dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Wiesław Tadeusz Grzymała, w ubiegłym roku o pomoc finansową z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych złożone zostały 392 wnioski. Na konta rolników w województwie podlaskim trafiło pona 2,1 miliona złotych.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe