Białystok nie odda Łomży marszałkowskiego fotela

  • 16.11.2018, 09:30 (aktualizacja 16.11.2018, 14:15)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Białystok nie odda Łomży marszałkowskiego fotela
Polityka, polityka zatrudnienia, a trochę też geografia zadecyduje zapewne o obsadzie najważniejszych stanowisk w samorządowych władzach województwa. Dla Marka Olbrysia z Łomży kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości przewiduje rolę wicemarszałka, a marszałkiem ma być Artur Kosicki z Białegostoku.

Beata Mazurek, rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS, ujawniła w mediach społecznościowych uchwałę Komitetu Politycznego partii z personalnymi rekomendacjami dla kilku województw, w których PiS może samodzielnie obsadzić najważniejsze stanowiska i funkcje w Sejmikach oraz Urzędach Marszałkowskich.

Dla województwa podlaskiego ten zestaw nazwisk to: Artur Kosicki jako marszałek, Marek Olbryś i Romuald Łanczkowski – wicemarszałkowie, Jakub Fic i Marcin Sekściński – członkowie zarządu, Marek Komorowski – przewodniczący Sejmiku.

Rekomendacja jest potwierdzeniem obowiązującego w Prawie i Sprawiedliwości „systemu dowodzenia” - centrala ma głos decydujący. Jak donosiły niedawno media, wśród regionalnych działaczy partii kandydatura Artura Kosickiego nie zyskała pełnej aprobaty i miały być rozważane inne możliwości, w tym Marek Olbryś jako marszałek. Mocnymi argumentami za nim było największe poparcie spośród wszystkich wybranych w październiku radnych województwa oraz bogate doświadczenie wieloletniego radnego Sejmiku, a także przez pewien czas członka zarządu województwa. Jak się jednak okazało, znacznie mocniejszym argumentem stało się to, że Marek Olbryś nie jest z Białegostoku.

Obok czynników politycznych, kolejnym ważnym kryterium stała się „polityka zatrudnienia”. Władze PiS proponują naszemu województwu swego rodzaju eksperyment, czyli wprowadzenie do zarządu dwóch osób, które nie są radnymi i którym nie powiodło się w wyborach. Marcin Piotr Sekściński (na liście Beaty Mazurek jest tylko z pierwszym imieniem), doradca wicepremiera Jarosława Gowina, startował, ale nie dostał się do Sejmiku. Jakub Fic natomiast przegrał walkę o fotel burmistrza Siemiatycz.

Wyraźnie widoczny jest także klucz geograficzny, w którym Łomża i Ziemia Łomżyńska mają ważną rolę. Według listy Beaty Mazurek, w zarządzie województwa mają się znaleźć Marek Olbryś z Łomży i Marcin Piotr Sekściński z Kolna, a na przewodniczącego Sejmiku PiS rekomenduje Marka Adama Komorowskiego z Zambrowa. Wszyscy kandydowali do samorządu województwa z okręgu z Łomżą, Grajewem, Kolnem i Zambrowem. Pozostałe osoby to: Artur Kosicki z Białegostoku, Romuald Łanczkowski z Suwałk i Jakub Fic z Siemiatycz, czyli południowej części regionu.

To na razie nie wybór, a rekomendacja. W praktyce zwykle bywa to głos decydujący.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
garu83
garu83 16.11.2018, 18:38
olbrysiem sobie morde wytaliscie pisowcy to jedyny normalny czlowiek z pis reszta to sledzie

Pozostałe