Idzie zima. Bądź bezpieczniejszy na drodze [VIDEO]

  • 27.11.2018, 14:25 (aktualizacja 27.11.2018, 14:34)
  • www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Idzie zima. Bądź bezpieczniejszy na drodze [VIDEO]
Prawdziwa zima jest tuż, tuż, a na drogach potrafi się pojawić zupełnie niespodzianie. Może dlatego drogowcy postanowili tym razem zimę zaskoczyć. Nasz Czytelnik natknął się między Szczuczynem a Grajewem na solarkę, która w sobotnie przedpołudnie „czyniła swoją powinność” mimo że asfalt był czarny, a wokół nie było ani grama śniegu.

Okazało się jednak, że nie była to nadgorliwość tylko przezorność – kilkadziesiąt kilometrów dalej Suwałki przyprószone były na biało, a na bocznych trasach była po prostu „szklanka”. Na posolonej wcześniej drodze krajowej nr 61 było znacznie bezpieczniej.

Zanim zima nie zagości u nas na dobre i sytuacja na drogach ulegnie znacznemu pogorszeniu, warto pomyśleć jak przygotować samochód do zimy, która jest długa, wszystkim niebezpieczna i nieprzewidywalna. To obowiązek każdego odpowiedzialnego kierowcy.

Najczęstszymi zagrożeniami w okresie zimowym są: zaśnieżone drogi, oblodzenie oraz deszcz, kałuże, krótki dzień, obniżona koncentracja kierowców, a także wiatr boczny z pól, który przy śliskiej nawierzchni może być przyczyną problemów.

- Właściciele pojazdów powinni zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny swoich pojazdów. Na pewno należy zmienić opony na zimowe, dodatkowo zwracając uwagę na stan bieżnika. Warto również zweryfikować sprawność układu kierowniczego, hamulcowego, a w związku z szybko zapadającym zmrokiem również sprawdzić stan oświetlenia zarówno przedniego, jak i tylnego — tłumaczy komisarz Hubert Bogut, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży. - Dobre oświetlenie pojazdów zwiększa znacznie bezpieczeństwo zarówno samych kierujących, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego — pieszych oraz rowerzystów. Jako policjanci apelujemy właśnie do niechronionych uczestników ruchu drogowego, by używali odblasków w różnych formach. Im więcej elementów odblaskowych tym lepiej. Przepisy nakładają obowiązek używania ich po zmroku poza terenem zabudowanym, jednak bez nich nawet w mieście są sytuacje, w których pieszych po prostu trudno zauważyć - dodaje naczelnik łomżyńskiej drogówki.

W związku z okresem jesienno — zimowym funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży biorą udział w akcji "Twoje światła — Twoje bezpieczeństwo”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, które bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Podczas prowadzonych w tym obszarze kontroli policjanci będą sprawdzać przede wszystkim: sprawność poszczególnych układów oświetlenia pojazdu, poprawność ustawienia świateł pojazdu, stosowanie odpowiednich żarówek. W sytuacji obciążenia pojazdu pamiętajmy o właściwym ustawieniu świateł w pojazdach. Mając na uwadze, stan oświetlenia pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w przestrzeni ruchu drogowego, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Wprawdzie większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie, trzeba jednak o nie zadbać. Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe