Nagrodzona wolontariuszka z PWSIiP

  • 11.12.2018, 19:28 (aktualizacja 11.12.2018, 22:38)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nagrodzona wolontariuszka z PWSIiP  Jacek Bochenko, PWSIiP
Joanna Marczyk, studentka administracji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, została laureatką tegorocznej edycji regionalnego konkursu Barwy Wolontariatu, czyli znalazła się w gronie dwudziestu najbardziej aktywnych wolontariuszy województwa podlaskiego.

Za bezinteresowną pracę z osobami niepełnosprawnymi, odebrała, na uroczystej Gali Wolontariatu w Białymstoku, statuetkę z dłońmi w uścisku.  – Zaangażowana, empatyczna, autentyczna – tak o młodej dziewczynie mówi Lucyna Antecka, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

Jak przypomina Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP w Łomży, wojewódzki konkurs Barwy Wolontariatu organizują Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” w Suwałkach oraz Podlaska Sieć Wolontariatu. Ma on na celu uhonorowanie tych wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas na pomaganie innym, a ich społeczna praca jest cykliczna, systematyczna i wytrwała. Wolontariat jest podstawą działań wielu organizacji pozarządowych, dlatego to właśnie regionalni przedstawiciele NGO przyznali 250 medali swoim wolontariuszom oraz dwadzieścia prestiżowych statuetek, które trafiły do laureatów konkursu Podlaskie Barwy Wolontariatu 2018. Do nagród wolontariuszy zgłaszały organizacje pozarządowe, które pomagają niepełnosprawnym, uchodźcom, rodzinom, dzieciom, seniorom. Joannę Marczyk nominowało Stowarzyszenie „Czas Rozwoju”.

Lucyna Antecka poznała Joannę Marczyk w lutym 2017 roku w Domku Pastora, gdy młoda studentka „Państwówki” trafiła na organizowane przez Stowarzyszenie „Czas Rozwoju” sobotnie zajęcia Klubu Integracji Środowiskowej. Idea klubu dopiero kiełkowała. To terapeutyczne spotkania, podczas których osoby niepełnosprawne mogą rozwijać swoje pasje, zainteresowania. Pomagają w tym wolontariusze, studenci administracji, zarządzania i prawa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

– Młodzi ludzie są wspaniali, ale także niezwykle czuli na wszelkie zafałszowania. Dlatego, jeśli chcemy ich wsparcia, musimy klarownie i rzetelnie przedstawiać nasze potrzeby, cele – mówi Lucyna Antecka.

Wolontariat w Klubie Integracji Środowiskowej to trudne zadanie. – Osoby niepełnosprawne są bardzo często przesycone emocjami. Wolontariusz musi dysponować wysokimi rejestrami emocjonalnymi, aby wejść z nimi w interakcję, rozmowę, bliskość  – wyjaśnia Lucyna Antecka. Tę umiejętność posiadła Joanna Marczyk, dwudziestodwuletnia  studentka.

– Ludzie niepełnosprawni dają nam bezinteresowne ciepło, spotkania z nimi zawsze są kreatywne – mówi nagrodzona wolontariuszka. O swojej roli, zaangażowaniu, wypowiada się niezwykle skromnie, twierdzi, że jest tylko małą częścią studenckiego zespołu.  Ona oraz jej koleżanka z roku, Patrycja Hil, uczestniczą nie tylko w sobotnich zajęciach klubu, ale także w Andrzejkach, Mikołajkach i innych świętach w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Z niepełnosprawnymi chodzą do teatru, kina, opery i pizzerii. Są zgranym duetem wolontariuszek, który występuje w barwach Akademickiego Forum Samorządowego, koła naukowego cudownych, energicznych, młodych ludzi.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe