Jest zarząd województwa, Marek Olbryś z Łomży wicemarszałkiem

  • 11.12.2018, 22:38 (aktualizacja 11.12.2018, 22:42)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Jest zarząd województwa, Marek Olbryś z Łomży wicemarszałkiem Wrota Podlasia
Umowy powinny być dotrzymywane. I wygląda na to, że są. Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej kieruje nadal pracami Sejmiku, ale pełnię władzy wykonawczej przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Na wznowionej III sesji samorządu bez problemów dokonany został wybór całego zarządu województwa. Wicemarszałkiem został w nim Marek Olbryś z Łomży.

To zresztą było zapowiadane już od pewnego czasu. Marek Olbryś to nie tylko reprezentant Łomży władzach województwa, ale także radny z rekordową liczbą głosów poparcia w wyborach - ponad 15 tysięcy - spośród wszystkich samorządowców. Jest od 2006 roku w Sejmiku, był już wicemarszałkiem, a w Łomży od lat jest dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej j Mieszkaniowej.

Razem z nim i marszałkiem Arturem Kosickim zarząd województwa tworzą: drugi wicemarszałek Stanisław Derehajło, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, były wójt Bociek; Wiesława Burnos, urzędniczka starostwa w Sokółce oraz Marek Malinowski, kierujący dotąd biurem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bielsku Podlaskim.

Wyniki głosowania potwierdziły kompromis, ale nie powszechne "kochajmy się". Wszyscy kandydaci otrzymali wystarczające poparcie  od 16 do 18 głosów, ale było też po 12 - 13 głosów przeciw.   

Regionalni działacze PiS zatem nie dali sobie narzucić proponowanego przez centralę sformowania zarządu z udziałem dwóch osób spoza grona radnych, ale za to reprezentujących koalicjantów partii z Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Wicepremier ma jednak w zarządzie województwa podlaskiego swojego bliskiego współpracownika, a minister sprawiedliwości nie. Jeszcze kilka dni temu mówiło się, że  może być to  Aleksandra Szczudło, ale ostatecznie PiS postawiło na Marka Malinowskiego.

- Chciałbym podziękować wszystkim radnym z klubu Prawa i Sprawiedliwości,  Zjednoczonej Prawicy, że wybrali te osoby do zarządu, ale też chciałbym podziękować radnym opozycji za kredyt zaufania. Postaramy się sprostać państwa  wymaganiom, chociaż łatwo nie będzie. Jeszcze raz dziękuję i deklaruję pełną współpracę ponad wszelkimi podziałami dla dobra województwa podlaskiego - powiedział po zakończeniu głosowania  marszałek Artur Kosicki.

Po tym potwierdzeniu, że umowa jest umową,  jeszcze mniej emocji dostarczyły wybory wiceprzewodniczących Sejmiku. Partie uzgodniły, że będą to dwaj reprezentanci PiS i jeden z PSL (KO ma już przewodniczącego). Marek Komorowski z Zambrowa i Łukasz Siekierko z Wysokiego Mazowieckiego oraz Cezary Cieślukowski z Suwałk otrzymali od 23 do 26 głosów poparcia.                   

- Od jutra zabieramy się do pracy i do realizacji naszego programu. Przyszliśmy po to, by województwo podlaskie wyszło z ostatnich miejsc rankingowych –cytuje portal Wrota Podlasia słowa marszałka Artura Kosickiego z wypowiedzi dla mediów, który też  przyznał, że realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego będzie podlegała bezpośrednio jemu. Podział kompetencji pomiędzy poszczególnych członków zarządu nastąpi później.     

Krótkie podziękowania do współpracowników skierował ustępujący marszałek Jerzy Leszczyński.               

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe