Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

A może by się tak zaciągnąć...

W holu łomżyńskiego Ratusza ulokowały się panie. Tu jest cieplej. „Posterunek” przed budynkiem, na Starym Rynku, w chłodny i pochmurny grudniowy dzień, obsadzili dżentelmeni w mundurach z Białegostoku. Samochód z napisem „Patrol saperski” wyraźnie wskazuje specjalizację. Między obydwoma punktami krąży kapitan Robert Sokołowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży.
A może by się tak zaciągnąć...

Autor: MON

Kampania Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” trwa od października, ale w Łomży miała swoją bardziej rozbudowaną odsłonę w okresie przedświątecznym. Zorganizowana została przez WKU oraz 13. batalion lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej, który ma swoją bazę kadrową na Ziemi Łomżyńskiej. Cel jest prosty: zachęcanie młodych (choć nie tylko) kobiet i mężczyzn do służby wojskowej. Dlatego powstał w Urzędzie Miejskim punkt promocyjno – informacyjny, a przed urzędem podobny, ale wzbogacony jeszcze o namiot i prezentację specjalnego uniformu sapera. W sobotę i niedzielę (15 – 16 grudnia) żołnierzy będzie jeszcze można spotkać w Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego.   

Kapitan Robert Sokołowski chętnie rozmawia ze wszystkimi, którzy okazują zainteresowanie wojskową prezentacją. Odpowiada na pytania, wyjaśnia, zachęca. Są także ulotki i inne materiały informacyjne. Najczęściej pojawiające się pytanie to: jak się dostać do wojska.

Droga jest stosunkowo prosta dla potencjalnych żołnierzy Obrony Terytorialnej. Należy się skontaktować z odpowiednią Wojskową Komendą Uzupełnień (warto zerknąć najpierw np. na stronę internetową). Są pewne warunki: ukończone co najmniej 18 lat, wykształcenie co najmniej gimnazjalne, niekaralność i odpowiedni stan zdrowia. Jeżeli ten etap przejdzie pomyślnie, dalej jest pierwsze szkolenie, przysięga i kolejne fazy nabywania i doskonalenia umiejętności żołnierza OT.

Bardziej skomplikowana jest procedura  dla chętnych do zawodowej kariery w wojskowym mundurze. Fundamentem jest  tu służba przygotowawcza trwająca kilka miesięcy (najdłużej dla kandydatów do korpusu oficerskiego).         



Podziel się
Oceń

Komentarze