Wojewoda: Podlaskie jest przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne

  • 15.12.2018, 08:32 (aktualizacja 15.12.2018, 08:34)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wojewoda: Podlaskie jest przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne PUW
„Chcemy, by mieszkańcy Podlasia w okresie zimowym mieli przejezdne drogi, ciepło w domach, a osoby w trudniej sytuacji życiowej, m.in. bezdomne, miały gdzie się ogrzać i przetrwać największe mrozy” – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski o priorytetach tegorocznej Akcji Zima w Podlaskiem.

Jak czytamy na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego,  wojewoda podlaski, przedstawiciele służb, inspekcji i straży poinformowali dziennikarzy o stanie ich gotowości do szybkiego reagowania na zagrożenia okresu zimowego.

„Te działania są podejmowane w różnych obszarach, najistotniejszym z nich jest zapewnienie w okresie zimowym ciepła, elektryczności, wody. Podjęto już działania w ramach danych przedsiębiorstw, które są operatorami i wytwórcami tych usług. W ramach zarządzania kryzysowego podjęliśmy działania, by polepszyć ich pracę np. w czasie usuwania usterek czy awarii, które są częstsze w okresie zimowym” – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pomoc osobom potrzebującym i całodobowa infolinia: 800 444 989

Wojewoda podlaski wśród priorytetów akcji zima wymienił także otoczenie opieką ludzi niedołężnych czy bezdomnych. „Jest wiele osób samotnych, starszych – do tych ludzi opieka społeczna i inne służby powinny dotrzeć i pomóc w zakresie podstawowych potrzeb życiowych – w tym zakresie się zwróciliśmy do jednostek samorządu terytorialnego. Nie może być sytuacji, w której te osoby nie są pod opieką” – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jak poinformował wojewoda podlaski, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) uruchomiło również całodobową infolinię 800 444 989. Pod tym numerem zainteresowane osoby mogą uzyskać informację o miejscach udzielania pomocy potrzebującym, a także o formach świadczonej w nich pomocy.

Kwestia monitoringu osób bezdomnych w czasie zimy to kolejny ważny element tegorocznej Akcji Zima. Zaktualizowaliśmy wykaz noclegowni, schronisk oraz ośrodków wsparcia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Zaktualizowany wykaz został przekazany do wszystkich służb i straży na terenie woj. podlaskiego. Na stanowiskach wszystkich służb dyżurnych w województwie można uzyskać informację o ww. obiektach.

35 ośrodków wsparcia (jadłodajnie, łaźnie, punkty wydawania odzieży i paczek żywnościowych oraz poradnictwo prawne, psychologiczne i socjalne) działa na terenie województwa jest 35 - są czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 18:30. Na terenie miasta Białystok takich ośrodków jest 10. Prowadzone są przez organizacje pozarządowe, Caritas, MOPS, Eleos. Noclegownie, schroniska i ogrzewalnie zapewniają ok 300 miejsc (6 na terenie województwa). Prowadzone są m.in. przez Caritas, Fundację Dialog, Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei”, MOPS w Łomży.

Służby, inspekcje, straże i inne instytucje działają też w innych obszarach np. opracowują procedury zapewniania przejezdności dróg czy bezpieczeństwa w zakresie używania urządzeń instalacji grzewczych, m.in. opalanych drewnem.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Małoś
Małoś 16.12.2018, 16:36
to czemu na podlaskiej drodze zginęło 2 osoby niestety pomsta nie wypailo przygotowanie bo brak realizacji

Pozostałe