Spotkanie w PWSIiP z twórcą polskiego Internetu

  • 17.12.2018, 03:20 (aktualizacja 17.12.2018, 03:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Spotkanie w PWSIiP z twórcą polskiego Internetu PWSIiP Łomża
Na spotkanie z doktorem Maciejem Kozłowskim, astronomem oraz pionierem polskiego Internetu, zaprasza 17 grudnia Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Jak przypomina Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP,  Internet – początkowo prymitywny i zaprojektowany dla wojska – szybko został zaadaptowany do potrzeb środowiska naukowego, umiędzynarodowił zdobycze akademickiego świata i sprawił, że nauka zaczęła tworzyć ekspansywną sieć wzajemnych powiązań, pomiędzy intelektualistami, uczelniami, państwami i kontynentami. Czołowym twórcą polskiego Internetu jest człowiek, który urodził się oraz wychował w naszym mieście –  dr Maciej Kozłowski, astronom, wieloletni dyrektor, a także  współzałożyciel Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży oraz Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Maciej Kozłowski był bezpośrednio zaangażowany w zniesienie embarga na dostęp Polski do zaawansowanych technologii oraz zorganizowanie sieci Internet w Polsce i dołączenie jej do światowego Internetu. Pracował w prestiżowych instytucjach badawczych: Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Obliczeniowym PAN (obecnie Instytut Podstaw Informatyki PAN) oraz Centrum Astronomicznym PAN. Tytuł doktora uzyskał  na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odbywał staże naukowe między innymi na uniwersytetach Harvarda i Princeton.  Uhonorowany w 2001 roku przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

W PWSIiP w Łomży dr Maciej Kozłowski opowie młodzieży: jak wprowadził Polskę na salony światowych sieci teleinformatycznych, dlaczego było to tak istotne, zwłaszcza dla astronomów i fizyków, i jakie wywołało konsekwencje naukowe.

70 lat informatyki

W bieżącym roku obchodzimy siedemdziesięciolecie informatyki w Polsce i jesteśmy w niezwykłym momencie rozwoju tej dyscypliny, nieomal futurystycznym: procesory krzemowe zastępowane są przez procesory oparte na sztucznym białku, a nasza przyszłość to sztuczna inteligencja, chipy i hologramowy świat.

23 grudnia 1948 roku powołano w Polsce zespół, którego zadaniem było zbudowanie maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. Informatykę do Polski „importował” z USA Kazimierz Kuratowski, dyrektor Państwowego Instytutu Matematycznego. To on zebrał polskich pionierów elektronicznych maszyn liczących, wśród nich logika i matematyka Henryka Greniewskiego. W swoich pierwszych pracach naukowcy wzorowali się na ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), komputerze skonstruowanym w latach 1943-1945 na Uniwersytecie w Pensylwanii, który posiadał przeszło osiemnaście tysięcy lamp elektronowych. W powojennej Polsce, zadanie zaimplementowania istniejących już rozwiązań było niezwykle trudne. Kraj był zniszczony materialnie, jego elity zostały eksterminowane, system polityczny odcinał Polskę od światowych zdobyczy intelektualnych. Pierwsza maszyna cyfrowa EMAL została zbudowana przy użyciu  lamp i łączników niskiej jakości, uruchamiane moduły szybko się psuły, urządzenie było w ciągłej naprawie i mówiono o nim „EMAL liczy niemal”. Pierwsza poprawnie działająca maszyna cyfrowa XYZ powstała dopiero trzy lata później, w 1958 roku, i dokonywała obliczeń w arytmetyce binarnej.

Jeszcze w 1989 roku obowiązywało w Polsce embargo na dostęp do zaawansowanych technologii, obejmujących chociażby sieci komputerowe. Do jego zniesienia przyczynił się astronom dr Maciej Kozłowski. Wymagało to z jego strony ogromnej pracy, determinacji i wytrwałości. Opłacało się, już w grudniu 1991 Ameryka zgodziła się na łączność Polski z całym ówczesnym światem internatowym.

Termin spotkania z dr. Maciejem Kozłowskim: 17 grudnia, godz. 13:40, Aula im. prof. Antoniego Jakubczaka, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, ul. Akademicka 1. Organizatorami spotkania są PWSIiP oraz łomżyńskie koło Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Zapraszamy!

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe