Rok rocznic, jubileuszy i politycznych emocji, część 2

  • 04.01.2019, 02:19 (aktualizacja 04.01.2019, 02:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Rok rocznic, jubileuszy i politycznych emocji, część 2 ObrazkiOnline
Rok 2018 zakończył się z hukiem fajerwerków. Na balach, domówkach i na Starym Rynku w Łomży. Jaki był? Co zostanie w pamięci. Zapraszamy na "twitterowy" (bo w dużym skrócie) przegląd ważnych wydarzeń, głównie w Łomży, ale nie tylko.

Lipiec

Całe szczęście, że nawet w gorących politycznie latach, można się od tego oderwać i przenieść w krainę piękna. Od ćwierć wieku zapewnia to na Ziemi Łomżyńskiej i w województwie podlaskim Jacek Szymański, i jego muzyczni przyjaciele. Niech nam żyje i powraca co roku Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża

Katarzyna Kuklińska jest w Łomży bohaterką znaną i cenioną. Stała się także znana w Polsce za sprawą radiowego reportażu Ewy Michałowskiej  "Mała, wielka osobowość".  

Kolej wraca na Ziemię Łomżyńską.  To tak zawikłana sprawa, że znaki zapytania należałoby postawić przy każdym słowie tego zdania (może z wyjątkiem "na"). Poseł Lech Antoni Kołakowski prowadzi zakrojone na całą Europę starania o projekt kolei wielkich prędkości z krajów nadbałtyckich na zachód i południe kontynentu. Mogłaby przebiegać w okolicach Łomży. Inny projekt to ogromne inwestycje w szynowe szlaki prowadzące z każdego zakątka Polski do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mówił o tym w Łomży, która miałaby uzyskać nowoczesne połączenie z Warszawą, CPK, ale także Kolnem i Piszem, pełnomocnik rządu Mikołaj Wild. Wreszcie plan minimum, czyli modernizacja torowiska Łomża - Śniadowo z możliwością dojazdu do Białego stoku i Ostrołęki. Ale to też stanęło pod znakiem zapytania, bo koleje wolą wydać pieniądze gdzie indziej. To będzie ta kolej, czy nie?

 Co piąty maturzysta nie zdał w maju swego najważniejszego egzaminu  - ogłosiła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Szczęśliwcy dostarczyli papiery na uczelnię, a część pozostałych sprężyła się i powalczyła jeszcze w sierpniu. Całkiem skutecznie i wskaźnik zdanych matur wzrósł  z 80 do 87 procent w województwie podlaskim  (w Łomży nawet do 89).            

Ponad 600 mieszkańców województwa zarobiło w 2017 roku co najmniej milion złotych - podsumowała Izba Skarbowa. 65 takich osób mieszka w Łomży. Jak zatem miniemy na ulicy około 1000 osób. to jest szansa, że był wśród nich jeden prawdziwy bogacz.     

Jak wybory to i nie ma wakacji.  Zjechali do Łomży promować swoich kandydatów ważni politycy: Grzegorz Schetyna z PO, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, Paweł Kukiz z Kukiz'15.    

Kampania wyborcza pokazała swoją najobrzydliwszą twarz. Nieznani sprawcy uszkodzili samochód prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Równie nieznani sprawcy otworzyli internetowe rynsztoki. Prokuratura bada jeszcze sprawę niektórych ataków na Agnieszkę Muzyk.     

Po raz pierwszy odbył się Łomżyński Piknik Patriotyczny. To inicjatywa młodszych mieszkańców miasta. Nie wiadomo jednak czy będzie kolejny.   

Mieszkańcy obronili Łomżę przed rzezią. Ofiarami miały być zwierzęta. Wprawdzie w profesjonalnej ubojni, ale okazało się, że takiego biznesu łomżyniacy pod swoimi oknami nie chcą. I firma się wycofała.   

Upały nie ominęły Łomży. Zimą i wiosną Narew była piękna i bogata w wodę. Po letniej suszy skurczyła się do rozmiarów wstążki. I do tej pory nie może odzyskać formy.  

Sierpień

W spiekocie wyruszyli na Jasną Górę pielgrzymi z Łomży. Już po raz 34. Szczęśliwie doszli i wrócili.

Papuga w łomżyńskim ogrodzie. Egzotyczny motyl w Białymstoku  i nowa odmiana biedronek (groźna dla naszych). Coś za ciepło nam się robi.   

Do równowagi geograficznej przywracają nas na szczęście tradycje. Rocznica Powstania Warszawskiego, Święto Chleba w Ciechanowcu, Święto Wojska w rocznicę Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach. Jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być.

Wrócił po rocznej przerwie Gościniec Łomżyński. Były gwiazdy i było fajnie.   

Inżynierowie i technicy umieją skonstruować wszystko. Jak się okazało podczas jubileuszu 40-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, potrafią też skonstruować dobro. Pospieszyli ze wsparciem siostry Michaeli Rak, która tworzy pierwsze na Litwie hospicja. Dla dorosłych już jest, powstaje dla dzieci, a Piotr Grabani i jego współpracownicy z NOT bardzo to dzieło wspierają.   

Prezydent Mariusz Chrzanowski ogłosił, że ma własny komitet wyborczy. Oznaczało to dla niego rozstanie z Prawem i Sprawiedliwością.    

Wrzesień

Czas do szkoły. Kolejny rok reformy się rozpoczął. Kłopotów jeszcze trochę będzie.   

Ponad 1000 mieszkańców Łomży przepytali o różne sprawy działacze Platformy Obywatelskiej. Wiedzę mają zamiar wykorzystać nie tylko wyborczo.   

W pięknej scenerii sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego w Dąbrówce odbyło się Święto Dziękczynienia za Plony Diecezji Łomżyńskiej.  

To rzeczywiście był rok jubileuszy. Okrągłe rocznice świętowały Ochotnicze Hufce Pracy, w których ważną postacią jest łomżyniak Piotr Modzelewski, a także Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.   

Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Łomżę, a przede wszystkim Państwową Wyższa Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości.

Październik

Anioły zleciały się w Łomży. Anioły Biznesu w drugiej edycji ciekawego przedsięwzięcia promującego lokalne i regionalne firmy. Statuetki w poszczególnych kategoriach trafiły tym razem do Iwony Gosk, firmy Nemitech, firmy Bona, firmy Ubojnia Zwierząt Robert Rytel, firmy Sonarol, Moniki Żochowskiej, firmy Edpol, firmy PEPEES.

Samorząd województwa uhonorował Łomżę w roku 600-lecia praw miejskich wyjazdowa sesją w auli I LO, a biskupa seniora Stanisława Stefanka honorową Odznaką  Województwa Podlaskiego.         

Swój 15. rok akademicki rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 

Włoska firma TOTO ma zbudować najważniejszą dla Łomży część trasy Via Baltica z nowym mostem nad Narwią .Podpisaniu umowy przypatrywali się m. in. minister Andrzej Adamczyk, parlamentarzyści, samorządowcy, a za ich plecami, ulicą Zjazd, jechały i hałasowały tiry, których za jakieś trzy lata nie powinno już w Łomży być.

Imię księcia Janusza I otrzymała Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży. 

Odpowiedź na wiele pytań przyniosła pierwsza tura wyborów samorządowych. Okazało się, że władzę w województwie traci koalicja PO - PSL, bo to PiS ma 16 z 30 radnych. Rozstrzygnęły się także sprawy rządów w wielu miastach i gminach, np. w Białymstoku, Suwałkach, Kolnie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem. Ale w Łomży musiało dojść do dogrywki  (patrz; Listopad).

Listopad  

Pamięć o zmarłych i troska o materialne ślady tej pamięci. To tradycyjny w Łomży początek listopada. Kwesta na ratowanie zabytków nekropolii przy ul. Kopernika organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przyniosła ponad 52 tysiące złotych.

Druga tura wyborów samorządowych wyjaśniła ostatnie zagadki. W Łomży więcej niż przekonująco prezydent Mariusz Chrzanowski pokonał Agnieszkę Muzyk. W kilku gminach doszło do zmian, np. w Piątnicy, gdzie wygrał Artur Wierzbowski.         

Rozchorowali się policjanci (nie tylko w Łomży). Stopniowo wrócili do zdrowia, gdy znalazły się pieniądze na podwyżki płac i załatwione zostały inne sprawy tej służby.

Pięknie i wielu odsłonach upamiętnione zostało w Łomży 100-lecie niepodległej Polski. Bez podziałów politycznych brali w nim udział przedstawiciele różnych sił. Zapamiętane zostaną słowa biskupa Janusz Stepnowskiego o obowiązku odpowiedzialności za miasto, które trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom.     

Ze zgrzytaniem zaczęła się nowa kadencja samorządów (pięcioletnia tym razem). W województwie udało się wybrać marszałka Artura Kosickiego z PiS i przewodniczącego Sejmiku Karola Pileckiego, ale z Koalicji Obywatelskiej. Więcej funkcji już się nie udało obsadzić. Podobnie w Łomży. Rada Miejska wybrała  Jana Olszewskiego z PiS na przewodniczącego, ale nic więcej nie zdołała uzgodnić (patrz: Grudzień). Starostą łomżyńskim został bez problemów Lech Szabłowski.

Odszedł w Warszawie Zbigniew Korpolewski. Przyjaciel Hanki Bielickiej, autor wielu jej scenicznych monologów, autor książki o łomżyńskiej gwieździe.

Grudzień

25 lat ma łomżyńskie Hospicjum założone przez Teresę Steckiewicz. Niezłomna pielęgniarka rozpoczęła właśnie kolejną rozbudowę placówki, która jest miejscem miłosierdzia, miłości i cierpliwości, jak powiedział biskup Janusz Stepnowski.   

Adwent, czyli czas oczekiwania na narodziny Zbawiciela ogłosiły ligawki i inne instrumenty pasterskie podczas 38. już konkursu w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Elwira Talkowska, Miss Ziemi Łomżyńskiej znalazła się w najlepszej dziesiątce ubiegających się o koronę Miss Polski. W Łomży ruszyła kolejna edycja wyborów najpiękniejszych pań i nastolatek regionu.   

Łomżyński biskup senior Stanisław Stefanek, były senator Lech Feszler, profesor Kazimierz Pieńkowski znaleźli się wśród uhonorowanych specjalnymi medalami 100-lecia niepodległej Polski.

Żeby ruszyć z miejsca czasami potrzebny jest nie zapłon, tylko kompromis. Prawo i Sprawiedliwość pozostawiło przedstawiciela opozycji na czele Sejmiku, ale za to, już bez problemów, sformowało zarząd województwa, który tworzą  marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło oraz Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Łomżyniak Marek Olbryś jest pierwszym zastępca marszałka, odpowiada też m. in. za sprawy infrastruktury i transportu oraz ochrony środowiska. Także  Radzie Miejskiej Łomży nie wszyscy kochają wszystkich, ale przynajmniej zaczęła się normalna praca. Prezydium RM utworzyli przedstawiciele wszystkich klubów.

I wreszcie nad Łomżę i całą Ziemię Łomżyńską nadciągnęło świąteczne wyciszenie. Kolorowy Stary Rynek, kolędy, opłatek, światło pokoju, życzliwość. Oby wszystkim nam udało się spotkać za rok w sercu Łomży.            

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe