To był dobry rok dla Łomży

  • 08.01.2019, 09:05 (aktualizacja 08.01.2019, 09:11)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
To był dobry rok dla Łomży UM Łomża
Rok 2018 był szczególny dla naszego miasta i kraju. Był to rok 600-lecia nadania Łomży praw miejskich i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Był to okres wielu wyzwań, trudności, ale też radości i pozytywnych działań. Zrobiłem wszystko co mogłem, żeby służyć mieszkańcom. To był rok dobrych decyzji, mających na celu poprawienie komfortu życia mieszkańców – mówi Mariusz Chrzanowski. Dla niego był on również szczególny, ponieważ został ponownie wybrany na urząd Prezydenta Miasta.

Przegląd nie jest ułożony według rangi wydarzeń, ani według chronologii. Jest raczej zapisem pewnych emocji i refleksji.

Główne obchody 600–lecia nadania praw miejskich. Właściwie wystarczy wymienić, co się działo. Kto nie był, niech żałuje. 15 czerwca: Jarmark Średniowieczny, Rekonstrukcja nadania przywilejów, Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, 16 czerwca: Koncert „My z Łomży” na muszli przy ul. Zjazd. Wśród wykonawców m.in. Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski, Jula, Perfect; 17 czerwca: Rodzinne grillowanie na bulwarach, Gala muzyki rozrywkowej. Wśród wykonawców Moment, Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Piękni i Młodzi, Exaited, Boys.

Armia Fight Night II, Gala MMA. To nowa jakość w świecie tzw. martial arts. Organizacja, w której ogromną rolę odgrywają żołnierze polskiej armii. A my jesteśmy dumni, że łomżyniak Patryk Surdyn został w organizacji Armia Fight Night pierwszym sportowcem z oficjalnym tytułem mistrza. Relację z gali przeprowadziła Telewizja Polsat Sport.

Gala Boksu Zawodowego. Kolejny debiut organizatorski miasta. Wielki boks o mistrzostwo Europy na ringu i dodatkowo „na żywo” na telebimie walka o mistrzostwo świata. Gala transmitowana była na żywo na antenach TVP 1 i TVP Sport.

Ogólnopolskie Zawody Policyjnych Patroli Rowerowych – Otwarcie Systemu Rowerów Miejskich „ŁoKeR”. Było nam bardzo miło gościć pierwsze mundurowe zawody policyjnych patroli, które zbiegły się w naszym mieście z zaproszeniem mieszkańców do korzystania z dwóch kółek. Był to „strzał w dziesiątkę”. Łomżyniacy w pół roku spędzili na siodełkach 11,5 tysiąca godzin.

Obchody Święta Flagi. Jeszcze młode święto, ale stwarzające wspaniałą okazję do łączenia patriotyzmu z budowaniem lokalnej wspólnoty.

MOTOSERCE 2018. Znakomity przykład jak lecznicza jest krew z adrenaliną.

Miejski Dzień Dziecka. Tu nie trzeba szczególnych objaśnień. Dzieciom należy się każdy rodzaj radości.

Jarmark Rozmaitości. Targi, na których można znaleźć wszystko, to magiczna kraina. Mamy ją na Starówce kilka razy do roku.

V Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny. „Królowa sportu” w najlepszym wydaniu na Stadionie Miejskim. Kilka tygodni później kilku naszych gości zdobyło w Berlinie medale mistrzostw Europy.

Koncert Uwielbienia. Trzecia Godzina Dnia – Mietek Szcześniak. Muzyka popularna w sferze sacrum. Piękne połączenie w mistrzowskim wykonaniu.

Łomża Cup 2018. Futbol w wykonaniu najmłodszych. Lepszy niż czasami gra dorosłych. Wzięły w nim udział reprezentacje miast partnerskich naszej Łomży.

Letnie Kino Plenerowe na Starym Rynku i w Domku Pastora. Świeże powietrze i gwiazdy - nad głowami i na ekranie.

Wieczór Kabaretowy. Śmiech to zdrowie z kabaretami Smile i K2

Święto Wojska Polskiego. To bardzo łomżyńskie święto. Łomża od zawsze kocha wojsko, ma też swój udział w „Cudzie nad Narwią”. A i ostrzejsza muzyka dobrze tu pasuje – Złe Psy, Sova.

Impreza „Zasmakuj w Łomży”. Zasmakuj, baw się dobrze i przyjedź znów. Byli z nami tego wieczora na muszli m.in. Michał Szpak, Happysad i Łukasz Łyczkowski.

Seniorada. Entuzjazmu i chęci do zabawy naszym seniorom nie brakuje.

Łomża Dla Niepodległej. Uroczyste obchody 100-lecia Niepodległości. Poważnie, godnie, bez podziałów.

Mikołajki Miejskie. Już to chyba mówiliśmy – wszystko co piękne i radosne dla naszych najmłodszych.

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna. Kolęda, opłatek, światło pokoju, jasne słowa w ciepły zimowy wieczór.

Sylwester Miejski. W rytmach folk i tanecznych z Future Folk i Czadomanem pożegnaliśmy rok i powitaliśmy nowy.

Praca dla Łomży w roku 2018 trwała codziennie, a nie składała się z samych kulminacji. Wiele działań ma już odczuwalne dla mieszkańców efekty, niektóre będą przynosiły korzyści w kolejnych miesiącach. Oto krótki przegląd działań w sferze społecznej.

Na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego mieszkańcy będą przekształcać swoje mieszkania z najwyższą możliwą bonifikatą 99,9%, czyli w praktyce za złotówkę i kilka lub kilkanaście groszy.

Miasto wspierało podmioty ekonomii społecznej, dzięki czemu m.in. powstała w Domku Pastora kawiarnio – restauracja „Łomżanka”.

Wsparcia stowarzyszeniom i fundacjom z terenu naszego miasta udzielało Centrum Organizacji Pozarządowych, które organizowało szkolenia i świadczyło inne porady w zakresie prawnych finansowych i organizacyjnych aspektów ich działalności.

Efektywnie działał Punkt Informacji Turystycznej, który wspólnie z infomatami tworzył sieć informacji turystycznej o naszym mieście.

Ustawione zostały tablice informacyjne o zabytkach miasta a także utworzono szlaki turystyczne.

Murale patriotyczne na łomżyńskich ścianach. Tegoroczne upamiętniają Józefa Piłsudskiego, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 600-lecie nadania Łomży praw miejskich.

Łomża została laureatem etapu wojewódzkiego konkursu „Świeć się z Energą” na najpiękniej oświetlone polskie miasta. W tym roku również walczy o ten tytuł.

Wydanych zostało 5 numerów wydawnictwa „My z Łomży” poświęconego historii miasta, jego ludziom oraz jubileuszowi 600-lecia nadania praw miejskich.

Po raz pierwszy zorganizowany został konkurs kulinarny „Zasmakuj w Łomży”, w trakcie którego odnaleziono historyczne, tradycyjne przepisy łomżyńskie.

Przez pracowników MPGKiM nasze miasto zostało pięknie ukwiecone i udekorowane na obchody 600-lecia nadania praw miejskich.

Cały czas funkcjonowało samorządowe becikowe i wyprawka dla noworodka, a sprawnie działały społeczne rady: seniorów, osób z niepełnosprawnością, sportu, przedsiębiorczości.

I jeszcze na finał przypomnienie ważnych ubiegłorocznych inwestycji (niektóre jeszcze trwają):

Budowa ulicy Zawadzkiej od Przykoszarowej do Szosy do Mężenina – 14 mln zł, w tym dofinansowanie 12 mln zł;

Budowa ulicy Nowogrodzkiej – 11,5 mln zł, w tym dofinansowanie 9,5 mln zł;

Budowa ul. Glogera – 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie 1,2 mln zł;

Przebudowa ul. Stacha Konwy – 1,8 mln zł

Budowa ulicy Szmaragdowej – 2,4 mln zł (zakończenie w 2019 roku);

Budowa ulicy Kazimierza Wielkiego na os. Wschód – 4 mln zł (zakończenie w 2019 roku);

Modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – 2,9 mln zł, w tym dofinansowanie 1,8 mln zł;

Bieżnia przy Szkole Podstawowej nr 5 – 300 tys. zł;

Pion żywieniowy w Szkole Podstawowej nr 1 – 1,2 mln zł;

Budowa i modernizacja chodników przy ul. Zjazd – 1,6 mln zł, w tym dofinansowanie z rezerwy Ministra Finansów;

Wymiana sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Sikorskiego – 1,4 mln zł;

Rozbudowa ulicy Poligonowej – 5 mln zł, w tym dofinansowanie 4 mln zł;

Przebudowa Hali Targowej na Halę Kultury – 12,8 mln zł, w tym dofinansowanie 10 mln zł (zakończenie w 2019 roku);

Budowa sali sportowej i termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 7 – 7,6 mln zł, w tym dofinansowanie 2mln 435 tys. zł;

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Kazańskiej;

Przebudowa dworca autobusowego (zakończenie w 2019 roku);

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II – wykonano ciągi komunikacyjne, nasadzenia zieleni, monitoring;

Parkingi przy ul. Śniadeckiego (600 tys. zł) i Ks. Anny;

Wykonanie instalacji oświetleniowej budynku Teatru Lalki i Aktora;

Renowacja elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego od strony ul. Bernatowicza.

Prezydent zauważa, że powyższe działania inwestycyjne nie byłyby możliwe bez codziennego zaangażowania wielu pracowników: Urzędu Miasta, jednostek podległych Urzędowi i osób zarządzających tym ludzkim potencjałem. - Dziękuję również pani poseł Bernadecie Krynickiej. Jej aktywność i współpraca na szczeblu rządowym i samorządowym przyczyniły się do ubogacenia Łomży pod różnymi względami. Cenię panią poseł za to, że nie mówi o pomocy, tylko realnie nam pomaga i liczę na jej dalsze wsparcie - powiedział prezydent Chrzanowski, jednocześnie życząc wszystkim mieszkańcom, by rok 2019 owocował rozwojem Łomży i polepszaniem jakości ich życia.

 


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe