Podłącz auto do prądu i w drogę

  • 09.01.2019, 14:33 (aktualizacja 09.01.2019, 14:37)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podłącz auto do prądu i w drogę MPK Łomża
Dzięki uprzejmości firmy Electric Vehicles Poland Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży może bezpłatnie testować przydatność małego samochodu elektrycznego w warunkach łomżyńskich. Jest to kolejne działanie pozwalające przetestować rozwiązania z zakresu elektromobilności, w oparciu o czystą energię czerpaną z odnawialnych źródeł energii.

- Od półtora roku korzystamy z własnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 28,6 kW, które produkowały w tym czasie czystą energię elektryczną przez co ograniczyliśmy pobór energii elektrycznej „węglowej” z sieci PGE i przyczyniliśmy się do zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. Ponadto posiadamy projekt budowy z pozwoleniem na budowę hali garażowej ze stanowiskami ładowania autobusów elektrycznych i bateriami słonecznymi na dachu o mocy ok. 300 kW - informuje dyrektor MPK Janusz Nowakowski w materiale przygotowanym przez przedsiębiorstwo.

Dodaje, że na jednej z wiat przystankowych zainstalowane zostały baterie fotowoltaiczne i turbina wiatrowa do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia przystanku i zasilania gniazd ładowarek USB.

- Dzięki władzom miasta od niedawna dysponujemy na bazie MPK profesjonalną ładowarką elektryczną o mocy 22 kW umożliwiającą ładowanie za darmo do końca lipca 2019 r. samochodów elektrycznych wszystkim chętnym. Docelowo planujemy, aby taki, jak ten testowany, mały o niewielkim zużyciu prądu, samochód był samochodem zastępczym dla naszych klientów na czas ładowania swojego samochodu. W jego trakcie można spokojnie zrobić zakupy lub załatwić jakąś sprawę na mieście - informuje dyrektor Nowakowski.

Wszystkie te działania są prowadzone, aby sprawdzić racjonalność poszczególnych rozwiązań przed podjęciem decyzji na większą skalę.

10 stycznia organizowany jest w bazie MPK „Dzień Otwarty” dla wszystkich osób chcących sprawdzić jak funkcjonują opisane wyżej systemy. Jest też możliwość przejazdu najnowszym modelem małego, miejskiego, osobowego samochodu elektrycznego.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe