Mamo, ratuj dziecko, ale najpierw do niego zadzwoń!

  • 10.01.2019, 13:27 (aktualizacja 10.01.2019, 13:30)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Mamo, ratuj dziecko, ale najpierw do niego zadzwoń!
Informowaliśmy już za komunikatem Komendy Miejskiej Policji o zmasowanym ataku oszustów na mieszkańców Łomży i okolic. Niestety! Bandyci rozłożyli swoją akcję na więcej dni i zdołali odebrać jeszcze jednej starszej osobie oszczędności – 30 tysięcy złotych.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży otrzymał sześć nowych sygnałów o próbach wyłudzenia pieniędzy z powodu rzekomego wypadku, niestety w jednym przypadku oszuści zrobili to skutecznie. 75–letnia mieszkanka miasta straciła 30 tysięcy złotych. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i czujność przy podejmowaniu decyzji finansowych w emocjach.

W godzinach popołudniowych dyżurny łomżyńskiej jednostki Policji został powiadomiony, że mieszkanka Łomży prawdopodobnie została oszukana metodą „na prokuratora". Około godziny 15.00 do 75-letniej mieszkanki miasta zadzwonił mężczyzna, który płaczącym głosem powiedział „Mamo, ratuj”. Następnie w słuchawce odezwała się kobieta podająca się za prokuratora i zaczęła opowiadać nieprawdziwą historię, o tym, że syn kobiety jest sprawcą wypadku i potrzebne jest 30 tysięcy złotych aby mężczyzna uniknął kary. 75–latka uwierzyła w te informacje, nie weryfikując ich ze swoim synem, udała się do banku gdzie wypłaciła pieniądze. Gotówkę przekazała młodej kobiecie, która - niby w imieniu „prokuratora”- zgłosiła się po ich odbiór. Dopiero potem, kobieta zadzwoniła do syna i okazało się, że padła ofiarą oszustów. Policjanci ustalają sprawców tego zdarzenia.

Powyższy schemat działania jest obecnie najczęściej stosowanym przez oszustów w stosunku do potencjalnych ofiar, ale nie jedynym. Na szczęście nie wszystkie osoby wierzą w historie wymyślone przez przestępców i natychmiast informują policję o próbach oszustw.

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem pieniędzy osobom obcym.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Łatwowierność, naiwność, a czasem zwykłą bezmyślność starszych ludzi bezlitośnie wykorzystują pozbawieni jakichkolwiek skrupułów oszuści. Ich łupem padają często oszczędności całego życia. Sposób działania oszustów metodą "na wnuczka” w większości przypadków jest podobny. Z reguły ktoś telefonuje do starszej osoby i podaje się za syna, wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W trakcie rozmowy próbuje zdobyć zaufanie starszego rozmówcy. Potem pieniądze przekazywane są zupełnie nieznajomej osobie. Często starsi ludzie dają się nabierać na te proste chwyty i tracą oszczędności całego życia.

PRZYPOMINAMY! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do drzwi lub dzwoniąc proszą o pieniądze. ROZMAWIAJMY ze starszymi osobami o zagrożeniach i uczulajmy ich na fakt tego typu oszustw. W przypadku wzbudzających niepokój telefonów od „wnuczka”, skontaktujmy się z osobą do której pożyczka ma trafić lub porozmawiajmy z innymi członkami rodziny. O każdej próbie wyłudzenia natychmiast powinniśmy poinformować Policję.


 


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe