Latający jeleń [VIDEO]

  • 11.01.2019, 09:47 (aktualizacja 11.01.2019, 11:52)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Latający jeleń [VIDEO]
Nie przypuszczaliśmy nawet, że to nagranie zyska tak ogromną popularność – mówi Dariusz Godlewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża.

 

Kilka dni temu pracownik Nadleśnictwa Jarosław Matysiewicz wykonywał służbowe obowiązki w wielkim kompleksie leśnym Czerwony Bór między Łomżą a Zambrowem. Jechał samochodem z zainstalowaną na stałe kamerą. Dzięki temu powstało nagranie, które zachwyciło internautów w całej Polsce i na świecie. Nadleśnictwo umieściło filmik na swojej stronie internetowej pod tytułem „Latający jeleń” z kilkoma jeszcze zdaniami wprowadzenia:

„Podczas wykonywania obowiązków służbowych pracownik Nadleśnictwa Łomża (Jarosław Matysiewicz) zarejestrował lecącego jelenia. Bohater filmu wykonał ponad dziesięciometrowy skok, osiągający przy tym pułap przekraczający dwa metry. Uspokajam - nie wszystkie jelenie latają, zdecydowana większość biega, co jest potwierdzone w dalszej części filmu. Jednocześnie w filmie można podziwiać czerwonoborski las w zimowe aurze.

Jeżeli ktoś się zastanawia jaka jest geneza loga Nadleśnictwa Łomża, to po obejrzeniu filmu nie będzię miał już wątpliwości”.

- Na szczęście wszystko rozegrało się w taki sposób, że nic nikomu się nie stało. Zwierzęta przebiegające przez leśne drogi to Czerwonym Borze zjawisko najzupełniej normalne. Nie w każdym jednak pojeździe wykorzystywanym do celów służbowych mamy kamery – tłumaczy nadleśniczy Dariusz Godlewski.

Jak ocenia na podstawie filmu i znajomości natury, jeleń był niemniej zaskoczony niż kierujący samochodem i dlatego wykonał imponujący skok próbując ominąć niespodziewanego „intruza” na drodze, zamiast po prostu przebiec. W dalszej części filmiku zresztą widać, że grupa zwierząt przekracza leśną drogę spokojnym biegiem, a nie skokami.

- Tego nie sposób jest przewidzieć. Oczywiście zwierzęta w Czerwonym Borze mają swoje dosyć stałe szlaki przemieszczania i przejścia przez drogi – nazywamy je wekslami – i leśnicy je znają. Żeby uniknąć trudnych sytuacji często pomaga też intuicja, a przede wszystkim wiedza o zwyczajach mieszkańców lasu – mówi nadleśniczy z Łomży.

„Latający Jeleń” z Czerwonego Boru, czyli wielkiego kompleksu leśnego, który w przeszłości służył wojsku jako poligon (teraz też ma tu swój ośrodek Grom Group), a obecnie skrywa m.in. zakład karny i ośrodek dla uchodźców, bardzo przypadł do gustu internautom. Lasy te są ostoją wielu zwierząt. Kilkanaście lat temu stały się głośne za sprawą króla Hiszpanii Juana Carlosa, który polował w Czerwonym Borze na bażanty.

A latające jelenie są nam w regionie naprawdę bliskie. Łomża ma przecież takie zwierzę w herbie. Tyle że skaczące ponad kamieniami. Może warto byłoby pomyśleć o nowocześniejszej wersji herbu, np. z jeleniem szybującym nad samochodami. Albo przynajmniej nad internetowymi kamerkami.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe