Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 10:37

MDK - DŚT na jazzowym szlaku

Do elitarnego grona instytucji kultury realizujących program "Polski Jazz 360°" dołącza Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży.
MDK - DŚT na jazzowym szlaku

Inicjatywa jest to w istocie wielka trasa koncertowa promująca polski jazz. W 2019 roku odbędzie się ponad 150 koncertów jazzowych na terenie całego kraju. Sześć z nich zaplanowanych zostało w Łomży.

"Działania zaczynamy 23 stycznia od uroczystego otwarcia Jazzowego Domu Kultury i pierwszego koncertu zespołu SKICKI - SKIUK. Zapraszamy 23 stycznia o godz. 19:30 do siedziby MDK - DST przy ul. Wojska Polskiego w Łomży. Bilety w przedsprzedaży - 20 złotych, w dniu koncertu - 30" - zachęcają organizatorzy.

SKICKI - SKIUK to nie projekt jazzowy, to zespół. Nie lubią porównań z innymi muzykami, chyba że do wyimaginowanego wyniku współpracy Wayne'a Shortera z AC/DC. Sami postrzegają się jako Power Rangers, bo spotykając się razem transformują się w niepowstrzymywalnego jazzowego Megazorda. Mają nie tylko talent i umiejętności, które pozwoliły im na zdobycie uznania i nagród na festiwalach i konkursach, ale też niespotykaną, totalnie zespołową energię, którą generują na scenie. Energię, która zdecydowanie ich wyróżnia, za którą kocha ich publiczność. Prawdopodobnie to dlatego po zdobyciu Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą Leszek Możdżer zaprosił właśnie ich do nagrania debiutanckiego albumu CHRARUMIMIA (wydanego w czerwcu 2018r.) łączącego elementy jazzu, bluesa i rocka.

Podczas swojego istnienia zdobyli kilka nagród - Grand Prix School&Jazz Festival, II miejsce na Blue Note Poznan Competition, III miejsce na Grupa Azoty Tarnów Jazz Contest, ale po zdobyciu nobilitującego Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą postanowili zakończyć etap zgłaszania się na konkursy, skoncentrować się na nagraniu płyty i zacząć koncertować. Grali w bardzo różnych miejscach: od jazzowych klubów do filharmonii, ale najciekawszym jak dotąd wyzwaniem był występ w ramach Nocy Jazzu zorganizowanej przez Jazz Forum na jednym z największych wydarzeń muzycznych w Europe - Woodstock Festival 2017. Reakcja liczonej w tysiącach woodstockowej publiczność potwierdziła, że jazz w wydaniu SKICKI - SKIUK jest nie tylko muzyką dla koneserów gatunku.

Teraz, po wydaniu debiutanckiego albumu, gotowi są na nowe wyzwania. "Oto przyszłość polskiego jazzu. Grają zespołowo, na luzie, nie boją się sięgnąć po rockowe nuty i solówki, a wszystko to podają z humorem i energią" pisał - Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej,

Skład zespołu: Darek RubinowSKI - saksofon, Jakub MizeraCKI - gitara, Jakub MiarczyńSKI - perkusja, Roman ChraniUK - kontrabas.

SZLAGOWSKA/BABYSZKA

Młode artystki, które połączyła muzyka i warsztaty jazzowe Cho-jazz w Chodzieży, w których uczestniczą od kilku lat. Wokalistka i pianistka postanowiły zrobić coś razem podczas finałowego koncertu Cho-jazz. Tam wypatrzył je (i wysłuchał) przedstawiciel Fundacji Polski Jazz. W nagrodę za świetny występ, zostały zaproszone do udziału w projekcie Polski Jazz 360°. Podczas tej trasy będą towarzyszyć zespołowi Skicki - Skiuk prezentując swój program autorski.

Skład zespołu: Anna Szlagowska - wokal, Maja Babyszka - pianino/fortepian

Harmonogram wszystkich koncertów związanych z realizacją programu:

23 stycznia (środa) - Zespół - SKICKI - SKIUK

18 marca (poniedziałek) - Tomasz Chyła Quintet

8 kwietnia (poniedziałek) - Weezdob Collective

16 maja (czwartek) - Wojciech Karolak Śmietana Tribute

25 października ( piątek) - Kuba Więcek Trio

12 grudnia (czwartek) - Jazzowy Debiut Roku - Fryderyki 2019

Koncerty odbywają się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Podziel się
Oceń

Komentarze