PWSIiP. Wywiad z profesor Grażyną Ancyparowicz

  • 24.01.2019, 09:57 (aktualizacja 24.01.2019, 13:21)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
PWSIiP. Wywiad z profesor Grażyną Ancyparowicz PWSIiP Łomża
Przed Pracowniczymi Planami Kapitałowymi ostrzega profesor Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, która gościła z wykładem otwartym w PWSIiP w Łomży.

Uznana ekonomistka twierdzi, że forsowany przez Premiera Polski program oszczędzania na emeryturę niewiele różni się od mechanizmu Otwartych Funduszy Emerytalnych i może doprowadzić do spowolnienia gospodarki.

W rozmowie publicystycznej z Jolantą Święszkowską profesor Grażyna Ancyparowicz opowiada także o kryptowalutach, wykorzystaniu funduszy unijnych, realnej gospodarce oraz rynkach kapitałowych, ekonomii behawioralnej, nieprzejrzystych instrumentach finansowych, które zostały stworzone przez fizyków. Odpowiada na pytania dotyczące doktryny neoliberalnej oraz tzw. „ekonomistów od brudnej roboty”.

– Próbuje się poznać człowieka, jego psychikę, aby sterować jego zachowaniami. To się zaczęło niewinnie w latach 80-tych od tak zwanej teorii zarządzania zasobami ludzkimi, która jest wykładana obecnie na każdej uczelni, a jej odpryskiem są reklamy, próby dotarcia do masowego konsumenta – twierdzi profesor Grażyna Ancyparowicz. Podkreśla, że ekonomia jest sztuką. Sztuką łagodzenia konfliktów oraz zarządzania społeczeństwem i ludźmi, w taki sposób, aby interes publiczny był zawsze na pierwszym miejscu.

Profesor Grażyna Maria Ancyparowicz specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych. Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz. Za najważniejsze pozycje we własnym dorobku uważa wydany w 2010 r. raport „Otwarte Fundusze Emerytalne w systemie zabezpieczenia społecznego” oraz opublikowaną pięć lat później monografię „Od neoliberalizmu do neokolonializmu. Ćwierć wieku transformacji ustrojowej w Polsce”. Do 2011 r. łączyła działalność naukową z pracą w instytucjach rządowych, zajmując stanowiska dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania oraz w Głównym Urzędzie Statystycznym. W latach 1996-2002 pracowała w dużej polskiej korporacji finansowej. Od 2015 r. jest członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. 30 stycznia 2016 r. Sejm RP powołał Grażynę Ancyparowicz w skład Rady Polityki Pieniężnej.

nagranie rozmowy z uczelnianego kanału PWSIiP na YouTube 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe