Łomżyńscy Filharmonicy w drodze do Fryderyka, a najpierw do Hiszpanii

  • 29.01.2019, 09:55 (aktualizacja 29.01.2019, 10:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Łomżyńscy Filharmonicy w drodze do Fryderyka, a najpierw do Hiszpanii Filharmonia Kameralna Łomża
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została już po raz szósty nominowana do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Jak informuje Mateusz Goc, tym razem wyróżniona została płyta Polish Contemporary Concertos zawierająca kompozycje Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, które wykonują najwybitniejsi polscy soliści: gitarzysta Marcin Dylla, saksofonista Paweł Gusnar, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl.

Album Polish Contemporary Concertos, który wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX otrzymał nominację w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Rywalizuje z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzonymi przez takich mistrzów batuty jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy znaleźć się w tak zacnym gronie. Nominacja to zasługa wybitnych solistów, ale również świetnych muzyków naszej orkiestry, którzy z roku na rok grają coraz lepiej i tworzą wspaniały zespół! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. – Dobra atmosfera pracy przekłada się na znakomite efekty i bardzo się cieszę, że jesteśmy doceniani nie tylko w mieście i regionie, ale również w skali ogólnopolskiej.

Na płycie znajdują się polskie współczesne koncerty instrumentalne: „Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową" Marcina Błażewicza, „Trinity Concerto" na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego oraz „Concerto Lendinum" Sławomira Czarneckiego.

– Bardzo się cieszę, że udało się zebrać tak znakomitych solistów na jednej płycie. Co ciekawe, wszystkie koncerty zostały wykonane przez solistów, którym były dedykowane! – zaznacza Jan Miłosz Zarzycki.

Warto wspomnieć, że poprzednie nominacje Łomżyńscy Filharmonicy do Fryderyków otrzymali za płyty "John Rutter – Requiem" (2012), „Saxophone Impressions" (2013) i „Polska Liryka Wokalna" (2014), „Accordiofonica" (2017), „Stanisław Moryto" (2017). Natomiast płyta „Flute Reflection" otrzymała nominację do International Classical Music Awards (2018).

***

Zanim jednak dojdzie do ogłoszenia zdobywców Fryderyków łomżyńscy Filharmonicy zapraszają melomanów na swoje kolejne koncerty. Najbliższy już w czwartek 31 stycznia.

„Jeśli karnawał to tylko z Łomżyńską Filharmonią! Zapraszamy Państwa na wspaniały koncert, który w całości wypełni muzyka hiszpańska lub inspirowana Hiszpanią. W czwartek 31 stycznia o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży wystąpią znakomita hiszpańska sopranistka Elisa Velez oraz wirtuoz gitary Krzysztof Pełech. Orkiestrę Łomżyńskich Filharmoników poprowadzi hiszpański dyrygent Daniel Gil De Tejada, ubiegłoroczny laureat II nagrody Konkursu Dyrygenckiego w Sofii (Bułgaria). Promocja – uczniowie i studenci bilety 3 złote!

Daniel Gil de Tejada jest absolwentem Conservatorio Superior de Musica Joaquín Rodrigo w Walencji w klasie fortepianu i dyrygentury chóralnej oraz Royal College of Music w Londynie w zakresie dyrygentury orkiestrowej. Jest laureatem sześciu międzynarodowych konkursów dyrygenckich: pierwszych nagród w Opera Nice Conducting Competition w Nicei (2018), Black Sea Opera Conducting Competition w Constanty w Rumunii (2015), XV Concorso per Giovanni Direttore d’Orquestra della Unione Europea 2008 w Spoleto; drugich nagród w III Concorso Internazionale per direttore d’Opera Luigi Mancinelli w Orvieto (2007) oraz w First European Conducting Competition w Sofii, Bułgaria (2018); trzeciej nagrody w X Concorso Internazionale per Direttore d’Orquestra A. Pedrotti” w Trento (2008). Dyrygował takimi orkiestrami jak: Orquesta Sinfonica de Madrid, Orquesta Sinfonica del Teatre del Liceu, Orchestra Philharmonic de Nice, Orchestra Haydn di Trento e Bolzano, Orchestra del Teatro Sperimentale di Spoleto, Orchestra Sinfonica G. Rossini i Orquesta de Valencia.

Elisa Velez studiowała w Conservatory of Music of “Las Palmas de Gran Canaria” oraz w Conservatorio Superior del Liceo w Barcelonie, które ukończyła z najwyższą oceną Final Honor Award. Występowała w najważniejszych teatrach i salach koncertowych Hiszpanii: Teatro Real de Madrid, Perez Galdos Theater, Cuyas and the Guimera in the Canary Islands, the Arriaga in Bilbao, the Victoria Eugenia in San Sebastián, the Principal in Zaragoza, the Liceu of Barcelona, L'Auditori de Barcelona, Lliure, Tivoli and Palau de la Música of Barcelona, La Farándula de Sabadell, Isabel la Católica de Granada, Palau de la Música de Valencia.

Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Emiratach Arabskich. Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Współpracował z czołowymi orkiestrami m.in. „Amadeus”, „Leopoldinum”, „Capella Cracoviensis”, „Capella Bydgostiensis”, „Wratislavia”, WOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Istanbul Delvet Senfoni Orkestra, Orquestra Sinfonica do Parana – Curitiba, Wirtuozi Lwowa, Morawska Filharmonia. Koncertował także dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z „Berlińską Orkiestrą Festiwalową”. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studiował także w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu.

W programie koncertu między innymi Suita z opery "Carmen" Georgesa Bizeta, słynne "Concierto de Aranjuez" Joaquina Rodrigo, Uwertura do opery „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego oraz pieśni i tańce hiszpańskie.

Koncert odbędzie się w czwartek 31 stycznia 2019 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A. Bilety w cenie od 3 do 18 zł do nabycia w biurze FKWL lub przed koncertem. Promocja – uczniowie i studenci bilety 3 złote.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe