sobota, 20 kwietnia 2024 10:09

Szachowe nadzieje grają z Elbrusem

Aż 27 zawodników i zawodniczek wzięło udział w zorganizowanych przez Fundację Klub Sportowy Elbrus Łomża turniejach szachowych. W grupie A najlepszy okazał się Paweł Szeligowski, a w grupie B zwyciężył Filip Karwowski. Dzięki środkom uzyskanym z FIO 2018 udało się zorganizować turniej, którego pomysłodawcą i twórcą jest trener Vafa Mammadov.

Autor: Fundacja Elbrus

Zawody, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, przeznaczone były zarówno dla tych bardziej zaawansowanych i ogranych szachistów, jak i dla tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w królewskiej grze.

W grupie "mocniejszej" wystartowało piętnaścioro młodych łomżan. Po rozegraniu siedmiu rund najwięcej - 5,5 punktu - wywalczył niespełna 16-letni Paweł Szeligowski i to on został zwycięzcą imprezy. Pół punktu mniej zgromadziła dwójka zawodników - 12-letni Jakub Firmuga oraz rok młodszy Bartosz Chełstowski, którzy zajęli odpowiednio drugą i trzecią lokatę. Tuż za podium uplasował się natomiast 14-letni Michał Karwowski, najlepszy szachista poprzedniego turnieju zorganizowanego przez Fundację Klub Sportowy Elbrus Łomża.

W grupie B walczyła dwunastka nieco mniej doświadczonych zawodników. W tym turnieju także nie brakowało emocji i losy pierwszego miejsca ważyły się do ostatniej partii. Ostatecznie najlepszy okazał się 10-letni Filip Karwowski, któ- ry wygrał 5 z 7 partii. Taki sam wynik osiągnął inny 10-latek, Adam Lutoborski, ale przegrał pierwszą lokatę punktacją dodatkową. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast 12-letni Mikołaj Miklikowski (4,5 pkt.), a czwarte miejsce zajęła najlepsza dziewczynka w stawce, zaledwie 7-letnia Pola Obiedzińska (4,5 pkt.).

W obu grupach wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani okazałymi statuetkami z motywami szachowymi oraz dyplomami.

- Cieszę się, że oba turnieje, które do tej pory zorganizowaliśmy zostały tak dobrze przyjęte w środowisku łomżyńskich szachistów. Widać, że coraz więcej dzieci garnie się do szachów, a ci, którzy cały czas trenują, prezentują się coraz lepiej - podkreśla trener Vafa Mammadov.