Wynalazek, który ułatwi życie na wózku inwalidzkim

  • 31.01.2019, 14:37 (aktualizacja 31.01.2019, 14:43)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wynalazek, który ułatwi życie na wózku inwalidzkim  Politechnika Białostocka
Politechnika Białostocka otrzymała prawa ochrony zarówno do wynalazku, jak i wzoru użytkowego, na przekładnię w kołach wózka inwalidzkiego wraz z system sterowania tą przekładnią.

Wynalazek powstał podczas pisania pracy dyplomowej inżynierskiej Tomasza Marciniaka na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Promotorem i opiekunem pracy był dr. hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB. Obaj panowie są współautorami wynalazku i wzoru użytkowego.

Jest to bardzo praktyczne opracowanie, które może znacznie podnieść komfort jazdy na wózku inwalidzkim. Wynalazek polega na zastosowaniu oryginalnego mechanizmu przełożenia napędu, podobnego do stosowanego w tzw. przekładniach planetarnych, w obu kołach wózka. Zainstalowane przełożenie sprawia, że osoba niepełnosprawna niewielkim wysiłkiem jest w stanie nadać wózkowi dużą prędkość. Do tego mechanizm ten zapewnia pełne sterowanie wózkiem. Ponadto w ramach pracy inżynierskiej opracowany został  oryginalny, zapewniający synchronizację, sposób zmiany biegów przekładni (podlega ochronie jako wzór użytkowy).

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe