Pierwsza w tym roku i pierwsza w Kolnie przysięga żołnierzy

  • 05.02.2019, 11:32 (aktualizacja 05.02.2019, 11:45)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pierwsza w tym roku i pierwsza w Kolnie przysięga żołnierzy 1PBOT
Przysięga wojskowa podlaskich Terytorialsów odbyła się w Kolnie. To nie tylko pierwsze w tym roku uroczyste powiększenie szeregów 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale również pierwsza taka uroczystość w historii Kolna.

 

Jak poinformował porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT, na placu przy kościele św. Anny przysięgało ponad 40 ochotników, dla których był to ostatni etap szkolenia podstawowego trwającego przez dwa tygodnie. Przysięga zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców miasta, a także liczną reprezentację pocztów towarzyszących oraz pododdział kawalerii ze Stowarzyszenia im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, natomiast dodatkowe zabezpieczenie medyczne zapewniła Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Nadało to wydarzeniu patriotyczny i lokalny charakter.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski podkreślił w swoim przemówieniu, że uroczystość miała podwójnie symboliczny wymiar: „dla Was, Drodzy Ochotnicy, oznacza ona przystąpienie do wojskowej rodziny, a dla Kolna jest pierwszą taką uroczystością w prawie sześciusetletniej historii tego miasta”.

Do uczestników przysięgi list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: „Stajecie się częścią społeczności żołnierskiej w roku, w którym obchodzimy dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Wasza formacja - Wojska Obrony Terytorialnej – uzupełnia budowaną od tamtego czasu strukturę naszego bezpieczeństwa o niezwykle istotny wymiar lokalny”.

List skierował także Biskup Polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, który podkreślił znaczenie motta Terytorialsów: „Niech dewiza Waszej formacji <>, dodaje Wam sił do wzorowego wypełniania powierzonych zadań”.

Uroczystość zakończyła szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 19 stycznia. Wraz z nowo zaprzysiężonymi Terytorialsami w szeregi 1PBOT wstąpili także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Już za niespełna dwa tygodnie, 16 lutego, bramy koszar przekroczą kolejni ochotnicy.

***

Powiat kolneński leży w rejonie odpowiedzialności 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży. Pod koniec lutego w Łomży odbędą się warsztaty PARASOL, których celem jest zapoznanie administracji publicznej oraz służb mundurowych z potencjałem WOT w zakresie zarządzenia kryzysowego.

Po uroczystości goście mogli odwiedzić stoiska promocyjne: 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, Komendy Powiatowej Policji w Kolnie oraz spróbować wojskowej grochówki.

Kolejne szkolenia nowych ochotników zaplanowane są w terminach: 16 lutego – 3 marca (osoby bez złożonej przysięgi) oraz 24 lutego – 3 marca (żołnierze rezerwy).

Kandydaci już teraz mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek elektronicznie przez platformę ePUAP. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta i w katalogu spraw wybrać opcję „Bezpieczeństwo narodowe”, dalej „Spełnianie powszechnego obowiązku obrony” oraz „Powołanie do terytorialnej służby wojskowej”. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe