Pozarządowa strefa wolności i dobrego biznesu - [FOTO] 

  • 05.02.2019, 13:43 (aktualizacja 05.02.2019, 14:47)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pozarządowa strefa wolności i dobrego biznesu - [FOTO] Telewizja Narew 2000 złotych dla łomżyńskiego Hospicjum wrzucili do puszek uczestnicy Gali Ekonomii Społecznej. Od lewej Paweł Backiel, Izabela Metelska, Teresa Steckiewicz i Artur Filipkowski
Ekonomia społeczna to nieczęsty jeszcze krąg zjawisk, w którym splata się działalność biznesowa z pomocniczością, życzliwością, szacunkiem. Można się było o tym przekonać podczas Gali Ekonomii Społecznej w hotelu Belfort w Piątnicy. Na to wydarzenie oraz towarzyszącą mu konferencję szkoleniową dla przedstawicieli organizacji trzeciego sektora zaprosiła Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych.

- Nasze spotkanie jest najlepszym przykładem jak istotna jest rola tej aktywności społecznej w organizacjach pozarządowych, jak jest to zjawisko wartościowe i coraz bardziej doceniane przez partnerów sektora NGO. Łomża, jak i cały subregion łomżyński są kolebką ekonomii społecznej w województwie podlaskim. Jest tu bardzo pozytywna atmosfera i zrozumienie dla współpracy i dialogu – podkreślał Paweł Backiel, prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, wskazując, że zaproszenie na Galę przyjęli m.in. wicemarszałkowie województwa Marek Olbryś i Stanisław Derehajło, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wicestarostowie z Łomży, Kolna i Zambrowa - Maria Dziekońska, Karol Pieloszczyk i Jacek Murawski, wójtowie z gospodarzem miejsca, czyli Arturem Wierzbowskim z Piątnicy oraz Józefem Wiśniewskim z Kolna, reprezentanci licznych instytucji i organizacji ważnych w sferze społecznej. Administrację rządową reprezentowała Aleksandra Wołocznik z Narodowego Instytutu Wolności.

Samorządowi sojusznicy

Samorządowców nie trzeba przekonywać do wspierania inicjatyw z kręgu ekonomii społecznej czy też działalności trzeciego sektora.

- Jedność i porozumienie oraz wsparcie prawne ludzi dobrej woli mają kluczowe znaczenie. Myślę, że samorząd województwa powinien życzliwie traktować dobre pomysły i inicjatywy gospodarcze w naszym regionie – stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś. W podobnym duchu wypowiadał się także wicemarszałek Stanisław Derehajło, a i zdaniem radnego Sejmiku Stefana Krajewskiego: na tym stoi województwo.

Kolejny radny Sejmiku i szef szpitala w Zambrowie Bogusław Dębski zwrócił uwagę na jeszcze inne zjawisko.

- Najczęściej stykamy się z dwoma rodzajami scenariusza. Część osób się wycofuje, zamyka w domach i wtedy wymaga opieki, która jest kosztowna. Drugi wariant, znacznie lepszy, kiedy trafiamy z dotacjami do ludzi, a oni sami się aktywizują. Samorząd Łomży wiele robi w tej dziedzinie – stwierdził.

„Wywołany do tablicy” prezydent Mariusz Chrzanowski potwierdza duże zainteresowanie miasta inicjatywami z zakresu ekonomii społecznej.

- Liczymy, że będą powstawać przedsiębiorstwa społeczne, mamy tereny inwestycyjne ale też wolę i doświadczenie we wspomaganiu osób chcących działać w trzecim sektorze. Zmniejsza się bezrobocie, na rynek pracy wracają osoby nieaktywne, powstają kreatywne i ważne projekty, miasto zyskuje. Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób zechce wejść w sferę ekonomii społecznej – mówił prezydent. - W powiecie łomżyńskim byliśmy pionierami spółdzielni socjalnych i to nasz powód do dumy. Ważne żebyśmy skutecznie wspierali ludzi otwierających własną działalność i żeby to miało charakter długofalowy - dodała wicestarosta Maria Dziekońska.

Wzruszenie

Organizatorzy gali i konferencji zaproponowali jeszcze jedno wydarzenie wskazujące, że ekonomia łatwo łączy się z wrażliwością. Paweł Backiel wręczył specjalne grawertony Grażynie Czajkowskiej, przewodniczącej Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Łomżyńskiej Rady Seniorów i wiceprzewodniczącej Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego oraz Teresie Steckiewicz, niezwykłej pielęgniarce, założycielce Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych i Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ducha.

- Najważniejsze jest żeby pacjent miał dobre warunki w ostatniej drodze pielgrzymowania do Pana. Pan Bóg daje mi siły, jestem też wśród dobrych ludzi. Widzę, że to ma sens. Wielu ludzi dzwoni i prosi o numer konta, bo chcą przekazać swój 1 procent z podatku. To potrzebne, bo chcielibyśmy do końca roku zamknąć tę nową część naszego domu. Chcę też zabiegać, aby w Łomży w końcu powstał dom opieki dla osób starszych – powiedziała Teresa Steckiewicz.

Organizatorzy w sposób specjalny uczcili Teresę Steckiewicz i jej dzieło. Wśród uczestników gali krążyła puszka na datki, do której na potrzeby Hospicjum trafiło ponad 2 tysiące złotych.

Superczeki, a na finał Bayer Full

W roboczej części spotkania poświęconego ekonomii społecznej i organizacjom pozarządowym licznie zgromadzeni reprezentanci stowarzyszeń, fundacji, organizacji związkowych zapoznali się m.in. z problematyką urlopów pracowniczych, planami działania Narodowego Instytutu Wolności, typami osobowości człowieka, sposobami radzenia sobie z emocjami czy chrześcijańskimi aspektami działalności społecznej na rzecz wykluczonych.

Aleksandra Wołocznik z NIW poprowadziła także jedną z roboczych sesji konferencji szkoleniowej „Akademia Legislacji i Procesu Stanowienia Prawa – czyli szkolenia eksperckie dla przedstawicieli NGO's”. Zachęcała do udziału w projektach FIO czy nowych inicjatywach przeznaczonych dla zarówno dla dużych, jaki i niewielkich podmiotów trzeciego sektora. Jest wśród nich np. PROO, czyli pierwszy w historii program, który instytucjonalnie wesprze organizacje, by nie musiały działać tylko „od grantu do grantu”. Nowością jest także Korpus Solidarności, czyli program rozwoju wolontariatu na każdym szczeblu.

Paweł Backiel nie ukrywa, że organizacje pozarządowe z województwa podlaskiego, a w tym łomżyńskie powinny zainteresować się dokładniej ofertą NIW, ponieważ jest to instytucja z budżetem na poziomie kilkuset milionów złotych rocznie działająca tylko i wyłącznie dla organizacji pozarządowych.

- W Łomży zapraszamy do biura OWES przy ulicy Polowej 45. Tam można znaleźć bliższe informacje na temat współpracy z NIW – zaprosił Paweł Backiel.

Częścią gali było również wręczenie symbolicznych czeków dotacyjnych kolejnej grupie podmiotów ekonomii społecznej z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej rozpoczynających działalność. Są wśród nich spółdzielnie czy fundacje specjalizujące się m. in. w opiece przedszkolnej, wspomaganiu osób niepełnosprawnych, upowszechnianiu zdrowych nawyków dietetycznych czy fotografii. Działają lokalnie, ale także sięgają poza region.

- Ekonomia społeczna to podmioty gospodarcze, których działalność ma cele społeczne, ale korzystają z narzędzi technologii biznesu. Fundacja Inicjatyw Lokalnych Media Polska łączy - już w nazwie - dwa strategiczne cele. Media lokalne, a przede wszystkim prasa bezpłatna wspierana internetem; Polska, czyli prasa lokalna z wyłącznie polskim kapitałem. Wydajemy już 18 bezpłatnych tygodników w Polsce – od Ełku po Wrocław. Media lokalne są filarem samorządności. Już wkrótce zapraszamy wydawców na stronę internetową media-polska.pl z zakładką „Załóż polską gazetę” i do współpracy - powiedziała Monika Strzelecka, prezes Fundacji Media Polska.

Miłym prezentem dla uczestników gali w hotelu Belfort w Piątnicy stała się obecność znanego zespołu, legendy nurtu disco-polo Bayer Full z liderem Sławomirem Świerzyńskim. „Blondyneczka”, „Wszyscy Polacy” czy „Moja muzyka” wprowadziły wszystkich w karnawałowy nastrój i nikomu nie pozwoliły pozostać na siedząco.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe