Politechnika Białostocka. Akredytacje KAUT

  • 14.02.2019, 15:11 (aktualizacja 14.02.2019, 15:15)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Politechnika Białostocka. Akredytacje KAUT
Trzy kierunki studiów na Politechnice Białostockiej przeszły pomyślnie akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) i otrzymały certyfikaty EUR-ACE® European Accreditation of Engineering Programmes.

KAUT udzieliła akredytacji informatyce (studia I stopnia) prowadzonej na Wydziale Informatyki PB, a także kierunkom, które można studiować na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB: zarządzanie i inżynierii produkcji (I i II stopień) oraz logistyka (I stopień). We wszystkich przypadkach akredytacja została przyznana na okres pięciu lat, czyli na lata akademickie od 2018/2019 do 2022/2023.

Warto dodać, że oprócz trzech wyżej wymienionych, aktualną akredytację KAUT (udzieloną do 2023 roku) posiadają również kierunki studiów prowadzone na Wydziale Elektrycznym PB. To ekoenergetyka (I i II stopień), elektrotechnika (I i II stopień), a także elektronika i telekomunikacja (I i II stopień).

Akredytacja to proces, w którym określa się, czy program edukacyjny studiów spełnia ustanowione kryteria jakości. Komisja ocenia cele kształcenia i ich realizację, porównując je do standardów. Warto również podkreślić, że akredytowanym kierunkom KAUT nadaje także europejski certyfikat jakości.
Aktualną akredytację KAUT dla kierunku informatyka - oprócz Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej - posiadają obecnie: Politechnika Gdańska, Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska.
Dziekan Wydziału Informatyki PB dr hab. inż. Marek Krętowski, prof. PB: 
- Uzyskanie akredytacji KAUT na kierunku informatyka jest ważnym krokiem służącym zewnętrznej ocenie jakości kształcenia. Świadczy m.in. o wysokim standardzie jakości kształcenia, o prawidłowości procedur i metod kształcenia, zgodnie ze standardami UE. 
Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych została powołana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) w 2001 roku. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele każdej z 24 uczelni będących sygnatariuszami „Porozumienia KRPUT w sprawie zapewnienia jakości kształcenia”. Celem zawartego porozumienia było podnoszenie jakości kształcenia, tworzenie jasnych procedur oceny programów studiów, tworzenie warunków ułatwiających krajową i międzynarodową wymianę studentów oraz promowanie kierunków studiów spełniających wysokie standardy jakościowe. W 2013 r. Komisja uzyskała od European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) uprawnienia do nadawania razem z certyfikatem KAUT europejskiego certyfikatu EUR-ACE® Label. Wyniki akredytacji KAUT są uwzględniane w corocznym rankingu „Perspektyw”.
Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe