Twój e-PIT – rozliczenie nigdy nie było tak proste

 • 17.02.2019, 08:03 (aktualizacja 17.02.2019, 08:07)
 • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Twój e-PIT – rozliczenie nigdy nie było tak proste Ministerstwo Finansów
Od piątku 15 lutego na Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl) czekają gotowe zeznania podatkowe tych podatników, którzy w tym roku rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Twój e-PIT to rewolucja podatkowa, ponieważ po raz pierwszy to urzędy skarbowe były zobowiązane do przygotowania naszych zeznań podatkowych.

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku opublikowała an swojej stronie internetowej szczegółowa informację jak skorzystać z tego rewolucyjnego udogodnienia:  

"Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i bez konieczności ich ponownego podawania przez podatnika. Podniesie to jakość świadczonych usług i obsługi klienta. Podatnik oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system.

Twój e-PIT podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 został przygotowany automatycznie. Podatnik, który chce skorzystać z tego ułatwienia nie musi składać żadnego wniosku w tej sprawie. Wystarczy wejść na Portal Podatkowy pod adresem www.podatki.gov.pl i zalogować się do Twojego e-PITa używając profilu zaufanego (osoby, które taki profil posiadają) lub wpisując swoje dane autoryzacyjne, czyli:

 • PESEL lub NIP,
 • datę urodzenia,
 • przychód za 2017 r. (kwota, którą wskazaliśmy w PIT za 2017 r. w jednej ze wskazanych pozycji),
 • przychód za 2018 r. (kwota którą znajdziemy w informacji PIT-11 od jednego z naszych pracodawców za 2018 r. we wskazanej pozycji).

Po zalogowaniu się zobaczymy nasze rozliczenie przygotowane przez urząd skarbowy. Na ekranie głównym możemy wybrać opcję, że chcemy rozliczyć się z małżonkiem. Wtedy system poprosi nas o podanie podobnych danych autoryzacyjnych małżonka. Po przejściu tej weryfikacji otrzymamy gotowe rozliczenie wspólne.

W naszym zeznaniu urząd skarbowy uwzględnił informacje od naszych pracodawców, którzy do końca stycznia przesłali do urzędów dokumenty PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11 oraz PIT-11A z informacjami o osiągniętych przez nas dochodach. To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych podatników, którzy mają kilku pracodawców.

Ponadto, urząd skarbowy uwzględnił w przygotowanym zeznaniu także ulgę na dziecko, które urodziło się przed 2018 r. Informacja o takim odliczeniu była we wcześniejszych zeznaniach i urząd wie o tej uldze. W gotowym zeznaniu będziemy jednak mogli dodać samodzielnie informację o innych ulgach np. ulgę na dziecko które urodziło się w 2018 r., ulgę dla krwiodawców itp. Po dodaniu tych informacji, system uwzględni je w naszym rozliczeniu.

W ramach usługi Twój e-PIT, przygotowując zeznanie podatnika, urząd skarbowy z automatu wpisał tam organizację pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1 proc. swojego podatku rok wcześniej. Jeżeli chcemy w tym roku przekazać 1 proc. na inną organizację pożytku publicznego to po prostu zaznaczamy opcję „Zmieniam organizację" i wybieramy nową. Więcej informacji o przekazywaniu 1 proc. na rzecz OPP można znaleźć w informacji: Jak przekazać 1 proc. podatku w usłudze Twój e-PIT?

Po zalogowaniu się i zweryfikowaniu naszego zeznania możemy:

 • zaakceptować gotowe zeznanie bez zmian,
 • poprawić zeznanie (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku),
 • uzupełnić zeznanie o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. dodatkowe ulgi i odliczenia).

Jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT przygotowanym przez urząd skarbowy i nie rozliczy się samodzielnie, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany.

Jak wspomniano wyżej, w tym roku nowa usługa jest propozycją dla podatników składających PIT-37 i PIT-38. To najliczniejsza grupa, ponieważ PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym. Co roku w województwie podlaskim do urzędów skarbowych wpływa ok. 350 tys. takich zeznań, w których rozlicza się blisko 500 tys. mieszkańców naszego województwa (na jednym PIT-37 rozliczają się często obydwoje małżonków).

Natomiast od przyszłego roku, czyli od rozliczeń za 2019 r. usługa będzie rozszerzona na podatników składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. W tym roku, te PIT-y podatnicy muszą jeszcze przygotować samodzielnie.

Twój e-PIT – najważniejsze rzeczy które powinieneś wiedzieć

 1. Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT będzie obowiązkowe?
  Nie. Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.
 2. Czy korzystając z usługi można liczyć na szybszy zwrot podatku?
  Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot nadpłaty podatku aż 45 dni. To termin maksymalny, urzędy skarbowe będą się starały, aby podatnicy którzy złożą zeznanie podatkowe za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej otrzymali zwrot nadpłaty podatku jak najszybciej.
 3. Jak wygląda zapłata podatku wynikającego z zeznania przygotowanego przez KAS w ramach usługi e-PIT?
  Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu, podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku".
Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe