Przy kawie, herbacie i czekoladzie...

  • 20.02.2019, 05:26 (aktualizacja 20.02.2019, 05:30)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Przy kawie, herbacie i czekoladzie...
„Księga herbaty i kantata o kawie”. Tak tajemniczo zatytułował swój wykład dr Jacek Kurek. Wygłosił go w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Jak przekazuje przyjaciel naszej redakcji Emilian Kudyba, była to okraszona muzyką i przeźroczami refleksja, a właściwie swoista medytacja nad kulturową obecnością kawy, herbaty i czekolady oraz znaczeniem codziennych, małych rytuałów, stanowiących o wartości życia. Ta, otwierająca horyzonty interdyscyplinarna propozycja została wysłuchana przez uczniów szkoły gościnnej, w której nie brakuje miejsca dla nikogo, kto przychodzi z życzliwym słowem i z troską pochyla się nad młodym pokoleniem. 

- Wykład był spotkaniem pozostawiającym dobry trwały ślad, a także pochwałą łączenia sztuki i nauki, afirmacją roztropnie realizowanej edukacji, która wykracza daleko poza ścisłe kryteria profili szkół i klas i w której emocje nie są mniej ważne niż wiedza - podkreśla Emilian Kudyba..

foto: Emilian Kudyba

dr Jacek Kurek – historyk, kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, miłośnik muzyki i malarstwa, pedagog, kustosz z Muzeum w Chorzowie. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Interesuje się kulturą i dziejami Polski, Śląska, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką wieków od XIX- XXI. Autor lub współautor kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów, redaktor lub współredaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych. Miano „naukowca niezwykłego” zyskał sobie dzięki jedynemu w swoim rodzaju sposobowi prowadzenia zajęć – nauczaniu poprzez zachwyt,  Z zachwytem, z którego uczynił sobie podstawowy sposób dialogu z Drugim Człowiekiem, oraz pasją, w przestrzeni oświetlonej jedynie płomieniem świec, przez obrazy, muzykę i literaturę, przez kolory i zapachy opowiada o powiązaniach historii z kulturą i sztuką.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe