Warsztaty „PARASOL” w Łomży [FOTO]

  • 27.02.2019, 10:49 (aktualizacja 27.02.2019, 11:13)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Warsztaty „PARASOL” w Łomży [FOTO] Fot. 1PBOT.
W Łomży odbywa się druga edycja projektu „PARASOL”, którego celem jest przygotowanie administracji cywilnej, służb i inspekcji do współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej w zakresie wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

W warsztatach biorą udział przedstawiciele 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1PBOT), 13 batalionu lekkiej piechoty, samorządów oraz podległych im służb i instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie Łomży oraz powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Celem tego projektu ma być wypracowanie optymalnego modelu wykorzystania potencjału Sił Zbrojnych RP w procesie zarządzania kryzysowego.

Częścią warsztatów jest prezentacja modułu zadaniowego, który 1PBOT oraz podległe bataliony utrzymują w stałej gotowości do działania. W jego skład wchodzi kilkanaście pojazdów m.in.: samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad”, maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Sprzęt ma zapewnić funkcjonowanie w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy.

Warsztaty potrwają dwa dni (26-27 lutego br.). Ich organizatorami są Dowództwo WOT oraz 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej przy współudziale Starostwa Powiatowego w Łomży. Jest to druga, po Białymstoku, edycja „PARASOLA” w województwie podlaskim. Kolejne warsztaty zaplanowane są w Suwałkach (5-6 marca br.) oraz w Bielsku Podlaskim (20-21 marca br).

W lipcu 2018 roku w Łomży miała miejsce pierwsza alarmowa aktywacja sił 1PBOT. Wówczas Terytorialsi wsparli służby mundurowe i ratownicze w zabezpieczeniu miejsca odnalezienia niewybuchu oraz ewakuacji mieszkańców. W grudniu 2018 roku żołnierze 1PBOT brali udział w akcji poszukiwawczej zaginionej osoby w powiecie hajnowskim.

1PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem - w przypadku wystąpienia zagrożenia - jest ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. Dzięki terytorialnemu charakterowi WOT, Zespół może być jednym z pierwszych na miejscu zdarzenia i przygotować warunki do jak najszybszego wejścia modułu zadaniowego do akcji.

Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy wypełniający niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.

Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad OT (podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej) zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości cywilnych.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe