Prorektor Sylwia Chojnowska z PWSIiP z habilitacją

  • 28.02.2019, 11:25 (aktualizacja 28.02.2019, 11:30)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Prorektor Sylwia Chojnowska z PWSIiP z habilitacją Jacek Bochenko, PWSIiP
Trudno wyniki moich badań przetransponować na język publicystyczny – mówi z uśmiechem dr hab. Sylwia Chojnowska, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzeczbik PWSIiP, Rada Wydziału Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nadała pani prorektor stopień doktora habilitowanego. Podstawą był dorobek naukowy z obszaru biologii medycznej: osiem prac, z czego siedem anglojęzycznych, wszystkie opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych.

Sylwia Chojnowska w 2009 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pt. „Egzoglikozydazy lizosomalne polipów nosa”. Z PWSIiP związana jest od 2011 roku. Od marca 2017 roku pełni funkcję prorektora łomżyńskiej uczelni.

– Obowiązki administracyjne oraz te związane z przygotowaniem naszej uczelni do nowych realiów legislacyjnych, związanych z Ustawą 2.0, są bardzo czasochłonne. Ale minimum jeden dzień w tygodniu zamykam się w uczelnianym laboratorium – wyjaśnia dr hab. Sylwia Chojnowska. Prorektor bada znaczenie diagnostyczne egzoglikozydaz lizosomalnych. Wyniki tego typu badań, po opracowaniu scenariuszy wdrożeniowych, mogą zrewolucjonizować medycynę, np. usprawnić wczesne wykrywanie chorób.

Uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego zajęło Sylwii Chojnowskiej niecałe osiem lat. W tym czasie przeprowadziła z zespołem naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku liczne badania. Wyniki jej naukowych analiz zostały opublikowane – pod wspólnym tytułem „Znaczenie diagnostyczne egzoglikozydaz lizosomalnych oraz optymalizacja metod oznaczania ich aktywności w trudnych analitycznie materiałach biologicznych” – w ośmiu czasopismach. Wszystkie artykuły miały pozytywne recenzje oraz pojawiły się na szpaltach naukowych periodyków o wysokim łącznym wskaźniku Impact Factor – 17,324. Oznacza to, że są one czytane, analizowane i komentowane w międzynarodowym środowisku naukowym.

Doktor habilitowana Sylwia Chojnowska opracowała między innymi nowatorską metodę oznaczania wartości referencyjnych dla aktywności HEX w surowicy krwi noworodków, które mają podwyższony poziom bilirubiny. Jej metoda otwiera furtkę do wczesnej diagnostyki chorób spichrzeniowych (genetycznie uwarunkowane choroby metaboliczne) oraz zakażeń bakteryjnych noworodków, takich jak niezwykle niebezpieczna sepsa.

- To jest najwspanialsze w nauce, gdy nasze badania, opracowane przez nas analityczne metody, mogą mieć w przyszłości wpływ na stosowane powszechnie narzędzia diagnostyczne – mówi dr hab. Sylwia Chojnowska.

W habilitacyjnym dorobku wykazała także, że skuteczniejsze w diagnostyce miażdżycy u osób z cukrzycą typu 2 może być oznaczanie aktywności HEX w surowicy, a nie stężenia cholesterolu całkowitego.

– Pani prorektor jest wspaniałym pracownikiem naukowym uczelni, zaangażowanym i twórczym, ale także moją prawą ręką, osobą, którą darzę ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Przed nią już tylko jeden szczebel kariery naukowej, tytuł profesorski – komentuje dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Dr hab. Sylwia Chojnowska swoją wiedzę przekazuje studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP. Jej łączny dorobek obejmuje 83 prace naukowe. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jej pasja, która pozwala odpocząć po trudach laboratoryjnej i administracyjnej pracy, to medycyna naturalna, zwłaszcza farmakognozja. Ziołami interesuje się od zawsze, zna ich tajemnicze moce i wspaniały potencjał leczniczy. W domowym zaciszu tworzy receptury naturalnych kosmetyków.

fot. Jacek Bochenko, PWSIiP

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe