Jarosław "Kurpik" Cholewicki

  • 01.03.2019, 02:36 (aktualizacja 01.03.2019, 02:41)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Jarosław "Kurpik" Cholewicki Moja Ostrołęka
W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się kilka dni temu gala wręczenia Kurpików 2018, corocznych nagród Związku Kurpiów. Jak informuja organizatorzy, była to już osiemnasta edycja "Kurpiowskich Oscarów". Jednym z laureatów został Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, a podczas gali wspierała go wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska.

Jak podaje Starostwo Powiatowe w Łomży, nagrody za działalność na polu ochrony dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny wręczano w dziesięciu kategoriach. Jarosław Cholewicki został uhonorowany w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego.

Wniosek o Kurpika 2018 dla dyrektora ROK złożyli starosta Lech Marek Szabłowski oraz jego zastępczyni Maria Dziekońska. W uzasadnieniu napisali,  m.in:

„Pan Jarosław Cholewicki - dyrektor, menedżer i „strażnik” powierzonego mu Kurpiowskiego Dziedzictwa, przez przeszło trzy dekady za pośrednictwem ROK-u - Instytucji kultury, którą kieruje tworzy warunki służące ochronie, rozwojowi kultury kurpiowskiej. Przez dziesięciolecia wspiera twórców i gminne instytucje kultury funkcjonujące na terenie powiatu łomżyńskiego. W swych działaniach kładzie nacisk na zainteresowanie folklorem zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie tożsamości regionalnej. Aktywizuje społeczność do podtrzymania tradycji kurpiowskich. Udział Dyrektora w promocji i wsparcie działań lokalnych twórców, gawędziarzy ludowych, miejscowych kapel, zespołów ludowych, śpiewaków, wpływa na popularyzację Kultury Kurpiowskiej. Działalność Pana Jarosława Cholewickiego na polu przede wszystkim ochrony dziedzictwa kulturowego, odtwarzania, utrwalania i upowszechniania kultury Kurpi obfituje w liczne sukcesy. Działający przy ROK-u Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” zgromadził bogaty repertuar pieśni i tańców narodowych i ludowych. Jego dorobek artystyczny jest imponujący. Stał się Ambasadorem kultury Regionu. Występował w większości polskich miast, brał udział w wielu przeglądach i festiwalach folklorystycznych, min.: na Litwie, w Rosji, Niemczech, we Włoszech. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody m.in. na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Poniewieżu i Wilnie, wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki, Konsula RP w Hamburgu za udział w Dniach Polski 93. W roku 2005 w Dingolfing - Landau w obchodach 530-lecia zaślubin Księżniczki Jadwigi córki Króla Kazimierza Jagielończyka z Księciem Dolnobawarskim Jerzym Bogatym.

Z inicjatywy Dyrektora wspólnie z Radiem Białystok wydano kasety dokumentujące i popularyzujące ZPiT„ Łomża”, płyty z okazji jubileuszu ZPiT Łomża. Sukcesem są również wszelkie inicjowane i organizowane przez dziesięciolecia, przez Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przeglądy, konkursy, warsztaty popularyzujące piękno i bogactwo kurpiowskiego dziedzictwa, będące równocześnie forum konfrontacji zespołów folklorystycznych i twórców ludowych, jak i Galeria Twórców zamieszczona na portalu Regionalnego Ośrodka Kultury.

Pod kierunkiem Jarosława Cholewickiego i zarządzanej przez Niego Instytucji kultura kurpiowska i działający na terenie Regionu twórcy, instytucje kultury stały się znane i rozpoznawane najpierw w województwie, potem w Polsce i poza granicami kraju, zapisując piękne karty w przestrzeni kultury.”

Laureaci Kurpików 2018:

Muzyka i taniec: Alicja Serowik i Czesław Faderewski

Pracodawca: Agromasz

Promowanie regionu: Elżbieta i Mirosław Żebrowscy z Wydmus k. Myszyńca

Ochrona dziedzictwa kulturowego: Cecylia i Wincenty Staśkiewiczowie oraz Jarosław Cholewicki

Edukacja regionalna: Halina Cichoń

Talent: Anna Ceberek i Grzegorz Łomacz

Twórczość ludowa: Krystyna Świder

Nauka i pióro: Małgorzata Urszula Laska

Budzenie tożsamości: Stanisława Ferenc

Działalność publiczna: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe