Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym w PWSIiP w Łomży - [VIDEO]

  • 05.03.2019, 11:11 (aktualizacja 05.03.2019, 12:41)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym w PWSIiP w Łomży - [VIDEO] PWSIiP Od lewej Jakub Zduńczyk, Magdalena Gotlib, Kacper Warchoł
Reforma terytorialna, która wprowadzona została 20 lat temu, ma swoich zwolenników i przeciwników. Ale przede wszystkim ma swoje skutki dla wielu miast takich jak Łomża. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaprosiła młodzież do udziału w konkursie wiedzy na temat tej reformy.

 

Konkurs PWSIiP rozstrzygnięty

Magdalena Gotlib z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży zwyciężyła w konkursie wiedzy „Samorząd terytorialny w Polsce – 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego państwa”. – Odwiedziłam bibliotekę, przeczytałam ustawy,  książki i udało się – skomentowała własny sukces uczennica klasy III F o profilu humanistycznym. Konkurs wiedzy zorganizowała Katedra Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP.

 

 

W szranki naukowej rywalizacji stanęło 84 uczniów z kilkunastu szkół średnich. W pierwszej turze młodzi rozwiązywali składający się z dwudziestu pytań test z przepisów czterech aktów prawnych: Konstytucji oraz trzech ustaw samorządowych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 finalistów, którzy przed komisją w składzie: prof. dr hab. Joanna M. Salachna, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSIiP, dr Andrzej Melezini, dr Marta J. Skrodzka, losowali i odpowiadali na dwa pytania.

Na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica II LO w Łomży Magdalena Gotlib, która przygotowywała się do konkursu pod czujnym okiem nauczyciela Pawła Bukowskiego. II miejsce przypadło Jakubowi Zduńczykowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki  w Łomży (dumna z sukcesu ucznia była Katarzyna Lipska). Na ostatnim stopniu podium stanął Kacper Warchoł, który do Łomży przyjechał z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu, a jego sukces dopingował nauczyciel Adam Olszewski. Laureaci i finaliści odebrali nagrody ufundowane przez sponsorów i patronów honorowych wydarzenia, Starostwo Powiatowe w Łomży, Urząd Miejski w Łomży oraz Rektora PWSIiP: tablet, głośniki bezprzewodowe,  słuchawki, ekskluzywne zestawy wiecznych piór oraz książki. 

Uczniowie, którzy nie zakwalifikowali się do finału także otrzymali bonus – uczestniczyli w intrygujących warsztatach prowadzonych przez dra Dariusza Perło, prorektora PWSIiP. Ich osią była zagadka kryminalna, a pragmatycznym celem pokazanie młodym jak zbudować zespół oraz efektywnie współpracować.

1 stycznia bieżącego roku minęło dwadzieścia lat od wejścia w życie reformy podziału terytorialnego: w miejsce 49 województw wprowadzono 16 województw, 307 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, przy jednoczesnym zachowaniu liczby oraz statusu gmin. Kierownik Katedry Prawa i Administracji PWSIiP w Łomży profesor Joanna Salachna podkreśla, że reforma była olbrzymim wyzwaniem prawnym, wprowadzała zmiany kompetencyjne, majątkowe, instytucjonalne. – Kontrowersje wokół trójszczeblowego ustroju samorządu terytorialnego były i będą. Niektóre ośrodki miejskie, takie jak Łomża, utraciły status województwa, obecnie ich szansą na wyznaczanie kierunków rozwoju są zrzeszenia, związki i stowarzyszanie samorządów. Subregion łomżyński powinien się umacniać oraz dbać o jedyną państwową uczelnię w Łomży, gdyż wiedza, edukacja i informacja, są warunkiem niezbędnym rozwoju – mówiła profesor Joanna Salachna.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powstała pięć lat po wejściu w życie reformy podziału terytorialnego. Filip Springer, publicysta i reportażysta, w książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, podkreśla, że państwowe wyższe szkoły zawodowe (tzw. PWSZ-ety) były jedyną zrealizowaną przez ówczesne władze centralne obietnicą pomocy miastom, które w wyniku reformy administracyjnej utraciły status województw.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe