Terytorialsi pamiętają i przysięgają

  • 05.03.2019, 12:23 (aktualizacja 05.03.2019, 12:27)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Terytorialsi pamiętają i przysięgają
Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. Wzięli udział w szeregu uroczystości w województwie, a także w centralnych obchodach w Warszawie. A zaraz potem uroczyście przyjęli w swoje szeregi kolejną grupę ochotników, którzy złożyli w Augustowie przysięgę.

Pamięć

Jak przypomina, porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT, 1 marca jest datą symboliczną w historii 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym dniu dwa lata temu otrzymała imię gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" - Komendanta Okręgu ZWZ-AK Białystok oraz nadane jej zostały tradycje oddziałów bojowych Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywateli oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

W tym roku, podczas lokalnych uroczystości, Terytorialsi wystawili posterunki honorowe pod pomnikami i miejscami pamięci w Białymstoku, Łomży, Suwałkach oraz w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie w obchodach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty zapali symboliczny znicz w Topile przy pomniku żołnierzy poległych w walce z NKWD. W Łomży 13 batalion lekkiej piechoty rozpoczął akcję "Spokrewnieni służbą", której celem jest honorowe oddawanie krwi przez żołnierzy i służby mundurowe w hołdzie bohaterom walk o niepodległość.

Podlaskim Terytorialsom przypadł również zaszczyt reprezentowania Wojska Obrony Terytorialnej podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podlaska brygada wystawiła kompanię honorową ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

Przysięga

Po raz drugi w tym roku i po raz drugi w Augustowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość wpisała się w lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Uroczystość była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 16 lutego. Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej. Jednocześnie 3 marca zakończyło się szkolenie wyrównawcze żołnierzy rezerwy, którzy w lutym zasilili szeregi brygady.

Do uczestników przysięgi list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister zwrócił uwagę, że celem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz regionu, z którego pochodzą. Mariusz Błaszczak podkreślił też, że przysięga odbywa się w roku, w którym obchodzona jest 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski zaznaczył, że dwa dni temu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz druga rocznica nadania 1PBOT imienia gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" oraz tradycji oddziałów bojowych AK: "Na tym fundamencie zbudowane są wartości naszej formacji. Składając przysięgę wojskową przyjmujecie na siebie obowiązek stania na straży wartości, o które walczył nasz patron".

Przysięga wojskowa zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców Augustowa, dowódców, szefów i komendantów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych. Oprócz tradycyjnych wyróżnień wręczony został także srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju". Otrzymali go Państwo Krzysztof i Urszula Zachar - rodzice Artura (który pełni Terytorialną Służbę Wojskową w 12 batalionie lekkiej piechoty w Suwałkach) oraz Adriana i Wiktora (którzy właśnie rozpoczęli tę służbę).

Była to druga przysięga żołnierzy WOT na Rynku Zygmunta Augusta. W Augustowie Terytorialsi po raz pierwszy wypowiedzieli słowa roty 29 października 2017 roku.

Po przysiędze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się apel pamięci.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Augustowie był bieg "Tropem Wilczym", w którym reprezentacja 12 batalionu lekkiej piechoty wystartowała z flagą WOT. W podobnym biegu w Piątnicy żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty zajęli trzy pierwsze miejsca
w kategorii służb mundurowych. Na podium stanęli: szer. Adam Szydlik, kpr. Karol Kaczkowski oraz st. szer. Bartosz Ciuchnicki.

Kolejna przysięga wojskowa odbędzie się 13 kwietnia. Poprzedzi ją szkolenie podstawowe, które rozpocznie się 29 marca. Rekrutację do służby w 1PBOT prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe