Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 02:16

Gospodynie z Konarzyc mają na siebie pomysł [ VIDEO i FOTO]

Promują dziedzictwo kulturowe regionu, a przy tym świetnie się bawią i integrują. To główne cele, jakie postawiły sobie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Konarzycach. Pierwsze na ziemiach polskich koło gospodyń wiejskich założyła w 1877 roku, we wsi Janisławice działaczka socjalistyczna Filipina Płaskowicka, aczkolwiek podobna organizacja pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” działało już w 1866 roku, we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim.
Gospodynie z Konarzyc mają na siebie pomysł [ VIDEO i FOTO]

Ku zaskoczeniu mieszkańców, w strukturze nowo powstałego koła jest już około 30 pań. Znalazły się także męskie rodzynki. Co prawda, jak na razie tylko dwa, ale wszystko wskazuje na to, że zarówno pań i panów będzie więcej. W uroczystej inauguracji Koła Gospodyń Wiejskich w Konarzycach wzięło udział około 80 osób, w tym mieszkańcy i władze gminy. Nowy podmiot działający przy bibliotece w Konarzycach otrzymał również błogosławieństwo i wsparcie swojego proboszcza, księdza Pawła Bejgera, który przed aktywnymi gospodyniami z Konarzyc wyraził szczerą chęć  pomocy.

Pomysł założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Konarzycach powstał przypadkiem.

Pomysł podsunęła mi koleżanka. Musiałam sobie to przemyśleć i przedyskutować z innymi. Pomyślałam, że faktycznie fajnie byłoby się spotykać i miło spędzać czas. Tu w Konarzycach niektórzy sąsiedzi się nawet nie znają. Teraz jest duża szansa, że to się zmieni - mówi Zofia Zaniewska, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Konarzycach

W ciągu ostatniego miesiąca Panie wspierane przez mężczyzn już zaczęły się integrować i planować przyszłość.

Przede wszystkim będziemy się zajmować integracją naszego środowiska w Konarzycach. Dużo jeżdżę po świecie i uczestniczyłam w innych tego typu przedsięwzięciach. Zdobywałyśmy również nagrody w bitwach regionów. Do naszego nowego koła już wpłynęły zaproszenia do takich rywalizacji. Dlatego od samego początku działamy prężnie i przygotowujemy się na to, co przed nami - zdradza Monika Kosiorek-Olbryś, z Koła Gospodyń Wiejskich w Konarzycach. 

W tym wielkim, patriotycznym dziele zachowania pol­skiej tożsamości kulturowej ważną rolę odegrały Koła Gospodyń Wiejskich, których początek datuje się na 1866 rok. To dzielne gospodynie z polskich wsi dbały o to, by spuścizna ich matek i babć nie przepadła w mroku dziejów, by nie naruszyły jej za­kusy zaborców, by nie zasypał jej wojenny kurz, by nie wykrzywił komunizm swoją nieludzką ideologią. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym państwie i możemy sami urządzać nasz polski dom, powinniśmy docenić wreszcie gigantyczną pracę, jaką wykonały, i nadal wykonują, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich - pisał w liście do kobiet z kół gospodyń wiejskich Premier Mateusz Morawiecki

 



Podziel się
Oceń

Komentarze