Straciła kilka tysięcy złotych - oszustwo „NA PRACOWNIKA OPIEKI SPOŁECZNEJ”

  • 06.03.2019, 10:01 (aktualizacja 06.03.2019, 10:15)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Straciła kilka tysięcy złotych - oszustwo „NA PRACOWNIKA OPIEKI SPOŁECZNEJ”
Wizyta oszustki, która podała się za pracownicę opieki społecznej zakończyła się dla starszej pani z Łomży utratą kilku tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają oszustami i zalecają ostrożność, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi i "zaoferuje" pomoc w sprawach finansowych.

Jak informuje policja, we wtorek  rano do jednego z mieszkań na terenie Łomży zapukała kobieta i podała się za pracownika socjalnego. Przekonała właścicielkę lokalu, że musi wpłacić 500 zł, aby  uzyskać 1000 zł zasiłku z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ten sposób wyłudziła pieniądze od 89-letniej mieszkanki miasta.

Wpuszczona do domu oszustka, była bardzo wyrachowana: wyrażała troskę o stan zdrowia starszej kobiety i dopytywała o jej leczenie – tylko po to, aby uśpić czujność starszej kobiety. Gdy seniorka wyjmowała pieniądze, kobieta chodziła po jej mieszkaniu, obserwując dokładnie gdzie odkłada kopertę z pieniędzmi. Kiedy nadarzyła się okazja, zabrała kopertę z oszczędnościami, po czym wyszła z mieszkania mówiąc, że za chwilę wróci. Już nie wróciła…

Łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy pukając do seniorów, bez żadnych skrupułów wykorzystują każdą okazję, aby zdobyć pieniądze. Podają się np. za „handlowca”, „pracownika wodociągów”, "pracownika ZUS-u" czy innej instytucji czy, jak w tym przypadku, za „pracownika socjalnego”. Proszą najczęściej o rozmienienie pieniędzy, okazanie miejsca przechowywania cennych rzeczy czy też oferują „pomoc” dotyczącą załatwienia spraw finansowych. Wpuszczeni do mieszkania, poprzez rozmowę i pozorną troskę o stan zdrowia seniorów, doprowadzają do tego, aby starsze osoby ujawniły miejsce przechowywania oszczędności. Policjanci zalecają ostrożność przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś ważną sprawę.

Pamiętajmy, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej można łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. O okazanie legitymacji służbowej wystarczy poprosić. Informację o pracowniku socjalnym można też zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem pomocy społecznej

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe