Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2019

  • 6.03.2019, 10:15 (aktualizacja 06.03.2019 10:21)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2019 Wrota Podlasia
Wojewódzką Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, wygrał Łukasz Łuniewski. Jak informuje Agnieszka Zawistowska, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej w województwie podlaskim, w finale wojewódzkim swoją wiedzę sprawdziło 49 uczestników.

Komisja konkursowa wyłoniła pięciu najlepszych młodych producentów rolnych. Zwycięzcą Finału Wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych został Łukasz Łuniewski z powiatu wysokomazowieckiego, SGGW w Warszawie.

Kolejne miejsca zajęli: Adam Grodzki, powiat wysokomazowiecki, ZSOiZ Czyżew; Radosław Sokołowski, powiat wysokomazowiecki, ZSR Krzyżewo; Patryk Kazimierczuk, powiat siemiatycki, ZSR Ostrożany; Konrad Pogorzelski, powiat białostocki, ZSR CKP w Białymstoku.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej, jak i teoretycznej. W konkursie udział wzięły osoby w przedziale wiekowym 17-40 lat. Byli to uczniowie szkół rolniczych z województwa podlaskiego oraz studenci.

Finał przebiegał w dwóch etapach. Najpierw uczestnicy mieli za zadanie wypełnić test, składający się z 40 pytań jednokrotnego i 10 pytań wielokrotnego wyboru. Łącznie można było zdobyć 60 punktów. Pytania opracowane zostały przez pracowników Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Młodzi rolnicy z najlepszymi wynikami, którzy zdobyli minimum 50% maksymalnej ilości punktów przeszli do drugiego etapu – egzaminu ustnego, złożonego z 2 pytań.

Komisja oceniająca poziom wiedzy uczestników składała się z pracowników Politechniki Białostockiej i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Przewodniczącym Komisji był profesor dr hab. Aleksander Kiryluk. Pozostali członkowie komisji: dr hab. Zofia Kołoszko-Chomentowska, Maria Siemieniako, mgr inż. Tadeusz Kruszewski.

Nagrody rzeczowe oraz dyplomy wręczył finalistom wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło. Najlepsi Młodzi Producenci Rolni nagrodzeni zostali również przez europosła Jarosława Kalinowskiego, Stefana Krajewskiego, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego a zarazem prezesa ZW PSL w Białymstoku; przedstawicieli KRUS w Białymstoku, PODR Szepietowo oraz firm Samasz i Mlekovita.

Jak wynika z ocen ekspertów, finaliści zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i, według jurorów, mają duże szanse, by w Finale Krajowym, który obędzie się w dniach 14-15 marca 2019 roku, podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach, przedstawiciel województwa podlaskiego znalazł się po raz kolejny wśród zwycięzców.

Organizatorem finału wojewódzkiego był Związek Młodzieży Wiejskiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe