Potyczki językowe, czyli Turbolandeskunde w PWSIiP

  • 12.03.2019, 12:02 (aktualizacja 13.03.2019 09:42)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Potyczki językowe, czyli Turbolandeskunde w PWSIiP archiwum
Drużyna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zwyciężyła w rejonowych kwalifikacjach ogólnopolskiego konkursu Turbolandeskunde „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”, które odbyły się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół średnich, odpowiadali w formule quizu na pytania dotyczące Austrii. Najlepsza drużyna z „Katolika: Weronika Chojnowska, Paulina Taraszkowska, Karolina Prończuk, powalczy w czerwcu o najwyższe laury w Goethe Institut w Krakowie. To instytucja kultury Republiki Federalnej Niemiec. Działa na całym świecie i promuje znajomość języka niemieckiego oraz międzynarodową współpracę kulturalną.

Konkurs od lat organizuje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. W tym roku dotyczy on Austrii. Etapy rejonowe odbywają się w miejscowościach, w których działają sekcje stowarzyszenia. W Łomży konkursu czterokrotnie odbywał się w Liceum Mistrzostwa Sportowego, a w tym roku uczniowie pojawiali się w PWSIiP – eleganccy, elokwentni, chłonący naukę języków obcych, łaknący międzykulturowych doświadczeń.

Łomżyńską koordynatorką potyczek językowych jest od pięciu lat Ewa Korytkowska, nauczycielka języka niemieckiego.

Konkurs jest wędrówką po krajach niemieckojęzycznych, wymaga od uczestników interdyscyplinarnej wiedzy humanistycznej, dotyczącej kultury, historii, literatury a nawet popkultury. Ma ciekawą formułę. Etap rejonowy to quiz, w którym rywalizują trzyosobowe drużyny szkolne. Mają one prawo wyboru pytania za 1, 2 oraz 3 punkty. Różnią się one poziomem trudności, najprostsze zadawane jest w języku polskim, te trudniejsze w języku niemieckim, trzypunktowe jest dodatkowo pytaniem otwartym – mówiła Ewa Korytkowska. Zwyciężczynie z „Katolika”: wybierały pytania najtrudniejsze, za trzy punkty.

W regulaminie konkursu organizatorzy akcentują, że rozbudza on otwartość na inne kultury, propaguje wychowanie proeuropejskie, krzewi także ducha tolerancji. Dla Weroniki, Pauliny i Karoliny, znajomość języka niemieckiego to furtka: do studiów i pracy za granicą, możliwość bliższego poznania innych kultur. – Jeździłyśmy na wycieczki, na przykład do Drezna. Zastanawiamy się, jak by to było urodzić się lub mieszkać w innym kraju. Czy byłybyśmy wtedy kimś innym? Może niedługo się o tym przekonamy – komentowały zwyciężczynie.

Etap rejonowy konkursu odbył się pod patronatem Liceum Mistrzostwa Sportowego i PWSIiP w Łomży.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe