Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:57
Reklama
Reklama

Potyczki językowe, czyli Turbolandeskunde w PWSIiP

Drużyna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zwyciężyła w rejonowych kwalifikacjach ogólnopolskiego konkursu Turbolandeskunde „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”, które odbyły się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Potyczki językowe, czyli Turbolandeskunde w PWSIiP

Autor: archiwum

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół średnich, odpowiadali w formule quizu na pytania dotyczące Austrii. Najlepsza drużyna z „Katolika: Weronika Chojnowska, Paulina Taraszkowska, Karolina Prończuk, powalczy w czerwcu o najwyższe laury w Goethe Institut w Krakowie. To instytucja kultury Republiki Federalnej Niemiec. Działa na całym świecie i promuje znajomość języka niemieckiego oraz międzynarodową współpracę kulturalną.

Konkurs od lat organizuje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. W tym roku dotyczy on Austrii. Etapy rejonowe odbywają się w miejscowościach, w których działają sekcje stowarzyszenia. W Łomży konkursu czterokrotnie odbywał się w Liceum Mistrzostwa Sportowego, a w tym roku uczniowie pojawiali się w PWSIiP – eleganccy, elokwentni, chłonący naukę języków obcych, łaknący międzykulturowych doświadczeń.

Łomżyńską koordynatorką potyczek językowych jest od pięciu lat Ewa Korytkowska, nauczycielka języka niemieckiego.

Konkurs jest wędrówką po krajach niemieckojęzycznych, wymaga od uczestników interdyscyplinarnej wiedzy humanistycznej, dotyczącej kultury, historii, literatury a nawet popkultury. Ma ciekawą formułę. Etap rejonowy to quiz, w którym rywalizują trzyosobowe drużyny szkolne. Mają one prawo wyboru pytania za 1, 2 oraz 3 punkty. Różnią się one poziomem trudności, najprostsze zadawane jest w języku polskim, te trudniejsze w języku niemieckim, trzypunktowe jest dodatkowo pytaniem otwartym – mówiła Ewa Korytkowska. Zwyciężczynie z „Katolika”: wybierały pytania najtrudniejsze, za trzy punkty.

W regulaminie konkursu organizatorzy akcentują, że rozbudza on otwartość na inne kultury, propaguje wychowanie proeuropejskie, krzewi także ducha tolerancji. Dla Weroniki, Pauliny i Karoliny, znajomość języka niemieckiego to furtka: do studiów i pracy za granicą, możliwość bliższego poznania innych kultur. – Jeździłyśmy na wycieczki, na przykład do Drezna. Zastanawiamy się, jak by to było urodzić się lub mieszkać w innym kraju. Czy byłybyśmy wtedy kimś innym? Może niedługo się o tym przekonamy – komentowały zwyciężczynie.

Etap rejonowy konkursu odbył się pod patronatem Liceum Mistrzostwa Sportowego i PWSIiP w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze