Elektroniczne rozliczanie podatków - szybciej i wygodniej

  • 14.03.2019, 14:13 (aktualizacja 14.03.2019, 14:22)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Elektroniczne rozliczanie podatków - szybciej i wygodniej
Ponad 102 miliony złotych trafiło już na konta mieszkańców województwa, którzy w swoich zeznaniach mieli wykazaną nadpłatę podatku PIT za ubiegły rok. Nowość, jaką jest w tym roku "Twój e-PIT", czyli rozliczenie przez urząd skarbowy, okazała się bardzo dogodnym dla podatników rozwiązaniem - taką formę ma co trzeci składany w regionie formularz.

Jak podaje Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, już 80 procent zeznań wpływających do urzędów skarbowych ma postać elektroniczną, a nie papierową

Jak przypomina rzecznik, od 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła usługę Twój e-PIT, czyli przygotowała za podatników zeznania podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które są udostępnione  na stronie: www.podatki.gov.pl. Wystarczy się tam zalogować, by zweryfikować, a następnie zaakceptować swoje zeznanie.

Co trzecie zeznanie złożone za pomocą usługi Twój e-PIT

W pierwszym miesiącu działania usługi w województwie podlaskim złożono przy jej wykorzystaniu 56.911 zeznań PIT-37 i PIT-38. Porównując to z innymi formami składania tych zeznań, z usługi Twój e-PIT skorzystał co trzeci rozliczający się w tym czasie podatnik z naszego województwa.

Ponadto, uwzględniając zarówno zeznania złożone przy użyciu usługi „Twój e-PIT" oraz samodzielnie przygotowane przez podatników i przesłane elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, można stwierdzić, że deklaracje papierowe są w odwrocie, ponieważ elektronicznie wpływa do urzędów skarbowych 80 proc. zeznań.

 Wpływ na to może mieć m.in. fakt, iż w tym roku podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę oraz złożą swoje zeznanie w formie elektronicznej mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy. Urząd ma na to 45 dni, a dotychczasowy trzymiesięczny termin na dokonanie zwrotu, nadal obowiązuje w stosunku do zeznań składanych w formie papierowej.

Pieniądze na kontach podatników

W 80 proc. złożonych deklaracji podatnicy wykazali nadpłatę podatku. Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty na konta podatników, którzy się już rozliczyli. Do tej pory kwota dokonanych zwrotów to ponad 102 mln zł. Dopłacić fiskusowi musi co piąty podatnik, który do tej pory złożył swoje zeznanie. Kwota „do zapłaty" wykazana w złożonych do tej pory zeznaniach to ponad 33 mln zł.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe