Ponad 400 mln złotych na drogi województwa podlaskiego

  • 15.03.2019, 12:34 (aktualizacja 17.03.2019 01:04)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Ponad 400 mln złotych na drogi województwa podlaskiego
Rusza nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w edycji 2019. - Pula pieniędzy jest rekordowa - to 414 mln zł. – poinformował 14 marca podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Gminy i powiaty województwa podlaskiego mogą wnioskować o dofinansowanie od 14 marca do 12 kwietnia br.
  • Kwota, którą dysponuje wojewoda podlaski jest rekordowa – do wydania mamy 414 mln zł – na inwestycje realizowane w tym roku 332 mln i 82 mln na zadania wieloletnie rozpoczęte w roku 2019
  • Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadza istotne zmiany w sposobie finansowania gminnych i powiatowych inwestycji drogowych

Rekordowe 414 mln zł. na podlaskie drogi

Jak informuje Podlaski Urząd Wojewódzki na budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych  podlaskie samorządy otrzymają w 2019 r. 332 mln zł. Dodatkowo, ta kwota może być powiększona o 82 mln zł. na dofinansowanie wieloletnich  inwestycji drogowych, czyli takich, które rozpoczną się w tym roku, ale zostaną zakończone w roku 2020 lub 2021.  

Z prognoz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że dzięki tym pieniądzom w naszym regionie powstanie lub zostanie zmodernizowanych  ok 400 km dróg lokalnych.
Bohdan Paszkowski podkreślił, że województwo podlaskie nigdy nie miało do dyspozycji na dofinansowanie dróg samorządowych takiej kwoty


Ta kwota na rok 2019 jest większa niż cała wydana w latach 2008-2015 – mówił wojewoda. -
Wysokość środków przyznanych Podlasiu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 r. plasuje nasz region czwartym miejscu w skali kraju. 

Nabór wniosków rozpoczął się 14 marca i potrwa do 12 kwietnia br. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie  w wysokości od 50 do 80 procent wartości kosztorysowej wniosku.


Fundusz Dróg Samorządowych wprowadza istotne zmiany 

4 grudnia 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzające istotne zmiany w sposobie i zakresie finansowania inwestycji na drogach publicznych zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Te zmiany to m.in. możliwość realizowania inwestycji wieloletnich – do tej pory finansowanie tego typu przedsięwzięć na drogach samorządowych wymagało rozliczenia w cyklu rocznym. Zwiększył się także poziom dotowania – do tej pory samorząd mógł otrzymać 50% dofinansowania. Ustawa o FDS zakłada maksymalną dotację na poziomie 80 %. 

Bardzo ważną zmiana jest też brak ograniczenia w ilości składanych wniosków przez powiaty i gminy – w poprzednich latach o pieniądze z programów rządowych  wspierających rozwój dróg lokalnych powiat mógł złożyć dwa wnioski, a gmina jeden.

Jestem usatysfakcjonowany, że będziemy mogli spełnić oczekiwania samorządowców w kwestii rozwoju infrastruktury struktury drogowej – podkreślał Bohdan Paszkowski.

 

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe