Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:12

Jestem, I CO?!?

Są normalnymi nastolatkami. Próbują poznawać i zrozumieć otaczający ich świat, a dokładnie stereotypy i uprzedzenia, które nim rządzą. Pięcioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży postanowiło zawalczyć ze stygmatyzowaniem innych. Efektem jest projekt „Jestem, I CO?!? realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
Jestem, I CO?!?

Pomysł na kampanię, mającą ukazać niełatwą codzienność osób dotkniętych negatywnymi stereotypami narodził się wśród nastolatków (Paweł Domitrz, Jaksa Bućko, Oskar Nosalik, Paulina Kotowska i Wiktoria Perzanowska) kilka miesięcy temu, podczas krótkiej  szkolnej przerwy. 

- Zaczęliśmy zastanawiać się skąd w naszym społeczeństwie biorą się uprzedzenia i stereotypy. Doszliśmy wtedy do wniosku, że głównym źródłem tych problemów jest brak wiedzy, o niektórych wyszydzanych środowiskach, a co za tym idzie strach przed nieznanym. Postanowiliśmy więc zawalczyć z tym zjawiskiem – opowiada Paweł Domitrz, jeden z pomysłodawców projektu.

Projekt "Jestem, I CO?!?" opiera się na cyklu kilku - kilkunastominutowych wywiadów z przedstawicielami różnych mniejszości. Są wśród nich np. osoby niesłyszące czy odznaczające się innym kolorem skóry.

- W tych rozmowach dajemy szansę ludziom dotkniętym stereotypami i społecznym wykluczeniem na opowiedzenie o problemach, które napotykają w swej codzienności, z racji swojej odmienności. Chcemy, by Ci, którzy będą to oglądali przekonali się, że poza kilkoma nieistotnymi detalami osoby te zupełnie nie różnią się od nas. A reagowanie na nich strachem lub agresją jest nieuzasadnione i co więcej, może zniszczyć osobowość i psychikę – kontynuuje Paweł.

Wywiady realizowane w ramach projektu „Jestem, I CO?!? znaleźć można na YouTubowym kanale pod tą samą nazwą "Jestem, I CO?!?", bądź facebooku. -Zachęcamy do obejrzenia naszych materiałów, wszystkich ludzi otwartych i gotowych zmienić swój światopogląd. Poszanowanie godności człowieka i praw ludzkich to wartości, które powinny być dla nas najważniejsze – zaznacza Paweł.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze