Coś się zaczyna po siedemdziesiątce na Politechnice Białostockiej

  • 25.03.2019, 06:23 (aktualizacja 25.03.2019, 06:39)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Coś się zaczyna po siedemdziesiątce na Politechnice Białostockiej
Po 70. latach można coś zacząć – tak rozpoczął rektor Politechniki Białostockiej profesor Lech Dzienis pierwsze w historii uczelni Dyplomatoria, czyli uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów. Na spotkanie z władzami uczelni i wydziałów przyszło około 300 absolwentów, by po obronie prac inżynierskich odebrać dyplomy.

Absolwenci założyli togi i birety, każdy odebrał dyplom z rąk rektora i gratulacje od dziekana. Specjalne wyróżnienia trafiły do najlepszych studentów z poszczególnych kierunków studiów. Panowała niezwykła atmosfera pełna radości. Humory dopisywały, birety poszybowały wysoko w górę. Uroczystość uświetnił chór Politechniki Białostockiej.

Rektor Lech Dzienis mówił do absolwentów: - Wykształcenie musi być na miarę dzisiejszego świata, globalizacji, możliwości, które macie przed sobą. Mamy nadzieję, że ta wiedza, którą wynieśliście z Politechniki Białostockiej zaowocuje sukcesami w pracy zawodowej. Czerpcie z innych, ale nie kopiujcie, bądźcie zawsze sobą.

Prodziekan Wydziału Architektury dr inż. arch. Jolanta Owerczuk dodawała: Dzieliliśmy się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem, Wy zarażaliście nas swoim entuzjazmem.

Do życzeń i gratulacji dołączyli się także: dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. Michał Bołtryk (-  Proszę po uzyskaniu uprawnień zawodowych nie przyjmować niższych stanowisk jak dyrektorów, zastępców prezesów!); dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Mirosław Świercz (- Dyplom świadczy o tym, że uczelnia wyposażyła Was w dwa moduły zawodowego GPS-a. Mapę wiedzy i umiejętności i instrukcję jak nawigować po tej mapie); dziekan Wydziału Informatyki dr hab. inż. Marek Krętowski, prof. PB: (- Chciałbym pogratulować, że udało się Wam pokonać aparat represji, który przygotowaliśmy); prodziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB (- Jestem przekonana, że godnie będziecie reprezentowali naszą uczelnię i z łezką w oku czasami wspominali Berlin, Szanghaj, Filadelfię, czyli nasze wydziałowe budynki);  dziekan Wydziału Mechanicznego Prof. Andrzej Seweryn (- Wszędzie jesteście naszymi ambasadorami).

- Ten dyplom ma wartość. Nasi absolwenci to dyrektorzy i menadżerowie ogromnych firm i przedsiębiorstw, które wpływają na markę Podlasia i Polski – przekonywał Mateusz Adaszczyk - prezes Stowarzyszenia Absolwentów PB.

A Honorowy Ambasador PB, prezes Rady Nadzorczej w firmie Unibep S.A Jan Mikołuszko witał w gronie absolwentów: Jestem dumnym absolwentem PB rocznik 1973. Wiem jedno, że trzeba całe życie uczyć się. To niesamowite, ile kobiet kończy dziś Politechnikę Białostocką. Życzę Wam wszystkim: co byście nie robili, gdzie byście nie byli - bądźcie zadowoleni ze swego życia i wierzcie w siebie.

W tym roku Politechnika Białostocka świętuje jubileusz 7. dekad działalności. Uczelnia wykształciła do tej pory 45 tysięcy inżynierów.

***

Młodzi matematycy z Gdyni i Warszawy wygrali białostocką edycję Náboju – międzynarodowych zawodów matematycznych. Emocjonująca rywalizacja odbyła się  na Politechnice Białostockiej.

Náboj to jedna z najciekawszych konkurencji matematycznych dla uczniów: niesztampowe zadania, presja czasu oraz rywalizacja na żywo z innymi zespołami w Polsce i w innych krajach. W tym roku do rywalizacji przystąpiło około 5 tysięcy uczniów z Polski, Austrii, Szwajcarii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Rumunii, Rosji i Słowacji. W Polsce w tym samym czasie zawody rozegrano w: Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Organizacji zawodów w Białymstoku już po raz drugi podjął się Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej we współpracy z oddziałem białostockim Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Stowarzyszeniem na rzecz Edukacji Matematycznej, koordynującym przedsięwzięcie w Polsce. Do rywalizacji przystąpiło 15 drużyn w kategorii seniorów i 15 w kategorii juniorów – 150 licealistów i gimnazjalistów ze szkół z Białegostoku, Łosic, Suwałk, Warszawy, Lublina, Łomży, Ostrołęki, Gdańska, Gdyni i Giżycka.

- Co roku chcemy gościć Was więcej - młodych matematyków, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności – mówi Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB.

Náboj odbywał się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Zurychu, Budapeszcie, Veszprém, Cambridge, Edynburgu, Konstancy i Nowosybirsku.

Rezultaty rywalizacji w kategorii Seniorzy: 1. miejsce - XIV Liceum Ogólnokształcące, Warszawa drużyna w składzie: Jan Dąbrowski, Michał Szwej, Antoni Wiśniewski, Bartłomiej Cieślar, Witold Drzewakowski. Ten zespół wywalczył także 4 miejsce w Polsce i 8 na szczeblu międzynarodowym;  2 miejsce - I Liceum Ogólnokształcące, Lublin; 3 miejsce – III Liceum Ogólnokształcące, Gdynia.

Rezultaty w kategorii Juniorzy:1 miejsce - III Liceum Ogólnokształcące, Gdynia, drużyna w składzie: Justyna Palikowska, Michał Wiliński, Franciszek Sulima, Mateusz Scharmach, Kajetan Lewandowski To także 1 miejsce w Polsce i 2 miejsce na szczeblu międzynarodowym;  2 miejsce  - XIV Liceum Ogólnokształcące, Warszawa  (4. miejsce w rywalizacji na szczeblu międzynarodowym): 3 miejsce – XII Liceum Ogólnokształcące, Olsztyn.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe