Urząd Marszałkowski informuje

  • 26.03.2019, 12:00
  • www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
Urząd Marszałkowski informuje
Co tydzień w Urzędzie Marszałkowskim województwa podlaskiego zapadają decyzje, które przyczyniają się do rozwoju różnych dziedzin życia regionu. Niektóre z inicjatyw realizowane będą na Ziemi Łomżyńskiej, Przegląd najważniejszych inicjatyw przygotowują służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Ponad sześć milionów na aktywną integrację

Sześć projektów dotyczących aktywizacji osób wykluczonych i niepełnosprawnych w województwie podlaskim otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 6,2 mln zł. Celem – nabycie kompetencji, które umożliwią uczestnikom dostosowanie się do wymagań rynku pracy.

Pierwszy projekt pn. „Aktywna integracja 60 osób z niepełnosprawnością z województwa podlaskiego szansą na aktywność i zatrudnienie” jest skierowany do 60 osób niepełnosprawnych (24 kobiety, 36 mężczyzn), a reintegracją zajmie się Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”. Wartość tego projektu to 959 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 911 tys. zł.

Stowarzyszenie „Nasza Suwalszczyzna” zajmie się osobami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym na terenie powiatów: suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego, grajewskiego, monieckiego i miasta Suwałki. Projekt jest wart milion złotych, dotacja z RPOWP pokryje kwotę 981 tys. zł.

Podlaski Aflatoun, czyli projekt, który będzie realizowany w latach 2019-2023 przez Stowarzyszenie dla Europy. Celem jest poprawa sytuacji i wzmocnienie zdolności do zatrudnienia 50 kobiet i 30 mężczyzn zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z powiatów sejneńskiego i suwalskiego. Wartość projektu wynosi 1,3 mln zł., a dofinansowanie z RPOWP to kwota 1,2 mln zł.

Kolejny projekt zakłada zwiększenie poziomu aktywności społeczno-zawodowej 40 osób (22 kobiety, 18 mężczyzn) niewidomych i słabo widzących ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w wieku 18-65 lat. Wartość projektu: 1,2 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 1,1 mln zł.

Łomży i kilku powiatów dotyczy projekt adresowany do 50 osób (30 kobiet, 20 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z terenu powiatów: wysokomazowieckiego, bielskiego, zambrowskiego, łomżyńskiego i miasta Łomża. Wartość projektu wynosi 1 mln złotych, a dotacja z RPOWP – 981 tys. zł.

Fundusz grantów na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Podlascy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe działalności badawczo-rozwojowej. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotację z RPOWP w wysokości 10 mln złotych na projekt, który zakłada utworzenie funduszu grantów. Zgromadzone w nim środki finansowe pozwolą pokryć część wydatków przedsiębiorców sektora MŚP na prace badawczo-rozwojowe.

Projekt „Granty na badania i rozwój” polega na utworzeniu i zarządzaniu funduszem grantów, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów rozwojowych MŚP o łącznej wartości ok. 10,6 mln zł. Dotacji podlegać będą wydatki na prowadzenie przez przedsiębiorcę własnych prac badawczo-rozwojowych lub korzystanie z usług innych podmiotów, które będą prowadzić prace badawczo-rozwojowe na jego rzecz.

Przedsiębiorcy na swoją działalność będą mogli otrzymać maksymalnie 100 tys. zł i nie więcej niż 85% poniesionych wydatków. Całkowita wartość projektu wynosi 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z RPOWP wynosi 10 mln zł. Zadanie będzie realizowane od 1.04.2019 r. do 31.03.2021 r.

Beneficjentem projektu jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, która otrzymała dofinansowanie z RPO w ramach konkursu dotyczącego bonów na usługi badawcze.

Ośrodki dla seniorów i młodzieży

Dzięki dofinansowaniu z RPOWP na terenie województwa podlaskiego powstaną trzy nowe kluby seniora, które obejmą opieką osoby powyżej 60 roku życia. Wsparcie otrzyma również młodzież. Zadania zostaną zrealizowane dzięki czterem projektom o łącznej wartości 3,3 mln zł. Regionalny Program Operacyjny wesprze te inicjatywy kwotą 3,2 mln zł.

Celem pierwszego z projektów jest zapewnienie opieki i aktywizacja 20 osób (w tym 12 kobiet, 8 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w gminie Łomża. Na potrzeby dziesięciu osób zostanie utworzony Klub Seniora w Pniewie, drugie tyle otrzyma wsparcie w Klubie Seniora w Podgórzu. W planie jest m.in. organizacja spotkań integracyjnych dla seniorów i zajęć promujących zdrowy styl życia. Wartość projektu pn. Rozwój usług społecznych w Gminie Łomża to 592 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 563 tys. zł.

Dotacja na świetlicę

Ponad pół miliona złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego na projekt pn. Centrum Aktywności Lokalnej w Cieloszce. Dzięki dotacji Gmina Turośl utworzy na terenie wsi Cieloszka świetlicę wiejską.

Inwestycja jest warta 749 tys. zł, dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 636,7 tys. zł. Projekt wziął udział w konkursie dotyczącym inwestycji na rzecz rozwoju lokalnego. Nabór na dofinansowanie z RPOWP przeprowadziła Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”.

Edukacja i reintegracja

Pięć projektów dotyczących aktywizacji społecznej otrzymało dofinansowanie w wysokości 1,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu (powiat grajewski) wprowadzi do oddziału przedszkolnego dodatkowe zajęcia, aby pomóc dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Gmina Wąsosz otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 80 tys. zł. Wartość przedsięwzięcia to 85 tys. zł. Nabór konkursowy przeprowadziła Lokalna Grupa Działania „Biebrzański Dar Natury”.

www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe