Pożegnanie kapłana

  • 26.03.2019, 14:36 (aktualizacja 26.03.2019, 14:40)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pożegnanie kapłana diecezja.lomza.pl
Dzisiaj 26 marca, przeżywszy 86 lat, w kapłaństwie 62 lat, odszedł do Pana ksiądz dr Henryk Gołaszewski, emerytowany kapłan naszej diecezji, kapelan JŚ, kanonik senior Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej – poinformował ksiądz Tomasz Trzaska na stronie Diecezji Łomżyńskiej.

W dalszej części komunikatu czytamy:
Ks. prał. dr Henryk Gołaszewski, urodził się 9 sierpnia 1933 w Wdziękoniu I w parafii Zambrów. Święcenia kapłańskie przyjął 8 września 1957 w Łomży z rąk bpa Czesława Falkowskiego. Po święceniach podjął pracę jako wikariusz w parafii Jelonki. Po rocznej pracy duszpasterskiej został skierowany na studia z prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, gdzie uzyskał stopień magistra, a następnie doktora prawa kanonicznego.

Po powrocie ze studiów został skierowany jako wikariusz do parafii Myszyniec, a następnie do parafii katedralnej w Łomży gdzie w trakcie swego posługiwania pełnił również funkcję korespondenta biura prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski i diecezjalnego referenta duszpasterstwa młodzieży pozaszkolnej.

1 września 1970 biskup Mikołaj Sasinowski ustanowił ks. Henryka notariuszem Kurii i Sądu Biskupiego, a w latach 1972-1979 skarbnikiem Kurii i prokuratorem mensy biskupiej. W tym czasie ks. Henryk Gołaszewski podejmuje różne kursy i dokształca się w zakresie odnowionego procesowego prawa kanonicznego. W 1975 roku biskup łomżyński ustanawia ks. Gołaszewskiego wiceoficjałem Sądu Biskupiego i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, a w 1976 roku oficjałem Sądu Biskupiego w Łomży dla I instancji i II instancji Sądu Arcybiskupiego w Białymstoku.

Poza pracą w Sądzie Biskupim ks. Henryk Gołaszewski zaangażowany jest w wiele dzieł misyjnych. Jest członkiem komisji misyjnej Episkopatu Polski, a w diecezji łomżyńskiej jest dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, delegatem biskupa ds. misji jak również członkiem diecezjalnej komisji ds. kontroli działalności charytatywnej. Jest członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

W dowód uznania za ogromną pracę i zaangażowanie w 1976 roku bp Mikołaj Sasinowski nadaje ks. Gołaszewskiemu tytuł kanonika honorowego, a w 1984 roku bp Juliusz Paetz kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej.

27 marca 1986 roku bp Juliusz Paetz mianuje ks. Henryka Gołaszewskiego proboszczem parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła w Łomży, dziekanem dekanatu Łomża św. Michała Arch. oraz kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Łomży.
8 sierpnia 1994 roku ks. Gołaszewski otrzymuje tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości.

W czasie swojej posługi proboszczowskiej w Łomży ks. Henryk jest członkiem komisji głównej i przewodniczącym komisji ds. pracowników Kościelnych I Synodu Diec. Łomżyńskiej, prałatem Kustoszem Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej, członkiem komitetu organizacyjnego Peregrynacji Figury MB Fatimskiej w diecezji i członkiem zespołu proboszczów występujący przy usuwaniu lub przenoszeniu proboszczów. Nadal też pełni funkcję sędziego Sądu Biskupiego w Łomży, a w latach 1995-2008 sędziego Sądu Biskupiego diec. ełckiej.

Posługa ks. Gołaszewskiego kończy się w parafii katedralnej 1 lipca 1998 roku kiedy to bp Stanisław Stefanek ustanawia go proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie i dziekanem dekanatu Zambrów oraz dziekanem rejonowym zambrowskiego rejonu duszpasterskiego. Swoją pięcioletnią posługę w Zambrowie ks. Gołaszewski kończy 1 lipca 2004 roku kiedy przechodzi na emeryturę i wraca do Łomży by zamieszkać w Domu Wspólnoty Kapłańskiej.

W trakcie swojej posługi kapłańskiej ks. Henryk Gołaszewski przez wiele kadencji był członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Był też kapelanem łomżyńskiego Obwodu SZŻ Armii Krajowej,

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana rozpoczną się w czwartek 28 marca:
o godz. 10.30 wystawienie trumny z ciałem śp. Księdza Prałata Henryka Gołaszewskiego w Katedrze Łomżyńskiej
o godz. 12.00 (Katedra Łomżyńska) Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Tadeusza Bronakowskiego z udziałem Biskupa Seniora Diecezji Łomżyńskiej Stanisława Stefanka.

Ciało Śp. Księdza dra Prałata Henryka Gołaszewskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Łomży.

Zmarłego kapłana polecamy Miłosierdziu Bożemu.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe