Z kompetentnego ucznia wyrośnie wykwalifikowany pracownik

  • 27.03.2019, 12:10 (aktualizacja 27.03.2019, 12:16)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Z kompetentnego ucznia wyrośnie wykwalifikowany pracownik Urząd Marszałkowski
Jak informuje Urząd Marszałkowski, kształcenie zawodowe otrzyma mocny impuls rozwojowy dzięki dofinansowaniu rozdysponowanemu przez Zarząd Województwa Podlaskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego. W Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej skorzystają Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie.

Weta”, ASP i Czyżew

Łomżyńska młodzież i pedagodzy mogą także wziąć udział w projekcie kształcenia 100 uczniów i 6 nauczycieli z województwa na kierunkach informatycznych i ekonomicznych. Program rozwojowy będzie dostosowany do potrzeb szkół, a jego wdrażaniem zajmie się Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr. Uczniowie będą mogli podnieść i wzmocnić swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych – koła naukowe, wycieczki edukacyjne, wyjazdy na uczelnie wyższe, kursy, staże u pracodawców. Będą uczestniczyć także w zajęciach z psychologiem, pedagogiem oraz doradcą zawodowym. Projekt jest wart 1,7 mln zł, dofinansowanie z RPOWP 1,6 mln zł.

Precyzyjnie określonych adresatów i cele mają fundusze dla łomżyńskiej „Wety” i ASP. W pierwszym przypadku projekt dotyczy kształcenia w kierunkach - technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik weterynarii w ZSWiO nr 7. Wprowadzone zostaną atrakcyjne i różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych dla 183 uczniów oraz 10 nauczycieli w celu podniesienia ich umiejętności i kompetencji zawodowych. W planie jest również między innymi utworzenie dwóch pracowni do zajęć, co wpłynie na innowacyjność bazy dydaktycznej szkoły. Wartość projektu: 2 mln zł. Dotacja z RPOWP: 1,9 mln zł.

Kolejny łomżyński projekt jest skierowany do 50 uczniów klas II-IV Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży, specjalizujących się w kierunku – technik informatyk. Wsparcie otrzyma także siedmiu nauczycieli. Uczestnicy będą mogli wzmocnić i wyrównać swoje szanse edukacyjne w zakresie kompetencji kluczowych i zawodowych. Nauczyciele i uczniowie poszerzą także umiejętności praktyczne poprzez udział w stażach zawodowych. W planie jest również organizacja grupowych warsztatów psychologiczno-pedagogicznych oraz spotkań panelowych z przedsiębiorcami. Wartość projektu – 1,3 mln zł, dofinansowanie z RPOWP – 1,2 mln zł.

Projekt „Kompetentni zawodowcy w Czyżewie” skierowany jest do 130 uczestników, którzy udoskonalą branżowy warsztat dzięki programom rozwojowym Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie. Na podstawie indywidualnej diagnozy szkoły uczniowie poprawią swoje umiejętności dzięki licznym stażom i praktykom zawodowym. W tym celu placówka doposaży sześć pracowni, wykorzystywanych do prowadzenia zajęć. Nacisk zostanie położony również na naukę języków obcych, a także przedmiotów matematycznych i przyrodniczych poprzez organizację dodatkowych zajęć wyrównawczych. Wartość całej inicjatywy to 971 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP wynosi 919 tys. zł.

Inne dotacje

Kolejne przedsięwzięcie jest adresowane do minimum 68 uczniów i trzech nauczycieli Technikum im. prof. Józefa Marcinkiewicza w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Będa to m. in. szkolenia i kursy zawodowe dla nauczycieli i ich podopiecznych. Najlepsi uczniowie otrzymają również wsparcie w postaci pomocy stypendialnej, a także otrzymają oferty staży. Szkoła zostanie doposażona także w wózek widłowy. Na te zadania zarząd województwa przeznaczył kwotę dofinansowania z RPO w wysokości 387 tys. zł. Cały projekt jest wart 408 tys. zł.

W Sejnach projekt oferuje wsparcie dla 30 uczniów w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Celem jest poprawa jakości kształcenia, biorąc pod uwagę potrzeby lokalnego rynku pracy. Dodatkowo w nowoczesny sprzęt zostaną wyposażone pracownie do nauki. Wartość tego projektu to 413 tys. zł, dotacja z RPOWP wyniesie 391 tys. zł.

Do Technikum Leśnego w Białowieży trafi wsparcie dla 200 uczniów oraz pięciorga nauczycieli. Projekt jest nastawiony na rozwój postaw kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej, pobudzenie i rozwijanie umiejętności praktycznych związanych z zawodem leśnika. Wartość projektu: 2,1 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 2 mln zł.

Jak informuje portal Wrota Podlasia, siedem projektów dotyczących kształcenia zawodowego otrzymało ogółem dofinansowanie w wysokości 8,4 mln złotych.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe