Podróż intelektu. Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim

  • 28.03.2019, 15:37 (aktualizacja 28.03.2019, 15:42)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podróż intelektu. Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim PWSIiP
Marek A. Cichocki, filozof, politolog, historyk idei politycznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz współtwórca i redaktor rocznika „Teologia Polityczna”, będzie gościem Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Spotkanie z cenionym humanistą, dziennikarzem i publicystą, odbędzie się 29 marca (piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Jak przypomina Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, profesor Marek Cichocki jest znakomitym europeistą, popularyzatorem filozofii Carla Schmitta. Jego najnowsza książka „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to skondensowana na ponad trzystu stronach podróż przez różne epoki i prądy intelektualne. Lektura wyswobodzona ze sztywnych, akademickich ram, zanurza czytelnika w wartkich nurtach filozofii polityki, historii oraz literackiej fikcji.

Zdaniem autora, kulturowe DNA Polaków to rzymski republikanizm i łacińska forma, do których przez wieki nawiązywała rodzima kultura, między innym kształcona w Italii i zasiadająca w najwyższych gremiach władzy elita „złotego wieku”, na czele z rektorem Akademii w Padwie Janem Zamoyskim, filologiem, wspaniałym mówcą, hetmanem i kanclerzem wielkim koronnym. Tymczasem ostatnie dwieście lat historii to sączony w głowy Polaków – z imperialnych stolic Berlina i Petersburga, Wiednia i Paryża – szkodliwy mit modernizacyjny.

„Czy istnieje jakaś sekretna mapa Europy? Taka, którą, jeśli potrafimy ją odczytać, poprowadzi nas ukrytymi, zarośniętymi przez czas ścieżkami naszego kontynentu? Powie nam, kim jesteśmy? Albo kim być nie możemy?” – rozpoczyna autor pytaniem wielowątkową narrację. Czy Europa, która ze strachu przed podziałami wprowadziła „intelektualny przymus jedności”, ma jeszcze coś ciekawego do zaoferowania obywatelom świata?

Cichocki przypomina, że kultura nie jest grą doraźnych interesów politycznych, ekonomicznych oraz prawnych, ale leży w sferze imponderabiliów. Odczytana, zrozumiana, przetworzona – stanowi formę danego społeczeństwa, kraju i kontynentu. „Polska będzie łacińska albo nie będzie jej wcale” – kończy twardym postulatem eseistyczną narrację autor.

Na spotkanie z profesorem Markiem Cichockim, pt. „Północ i Południe. Dyskusja o polskiej kulturze i historii”, zapraszają organizatorzy: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Odbędzie się ono w ramach cyklu Uniwersytet Otwarty PWSIiP. W bieżącym roku akademickie spotkania z przedstawicielami polskiej humanistyki odbywają się w instytucjach kultury i przy ich aktywnym współudziale. W semestrze letnim wykładowcami UO PWSIiP są profesorowie: Andrzej Mencwel, Marek Cichocki oraz Andrzej Leder.

Zapraszamy!


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe