Centrum Symulacji Medycznej przy PWSIiP oficjalnie otwarte

  • 29.03.2019, 06:07 (aktualizacja 29.03.2019, 06:12)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Centrum Symulacji Medycznej przy PWSIiP oficjalnie otwarte Sebastian Chrzanowski, PWSIiP
Wykorzystanie nowoczesnych technologii, są na to liczne dowody, podnosi jakość kształcenia – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas uroczystości oficjalnego otwarcia Centrum Symulacji Medycznej (CSM) przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, z CSM skorzystają studenci pielęgniarstwa, których obecnie studiuje ponad 240. Pielęgniarki i pielęgniarzy łomżyńska uczelnia kształci od 2005 roku.

Centrum Symulacji Medycznej to technologicznie zaawansowana oraz informatycznie zaaranżowana infrastruktura do nauki studentów pielęgniarstwa. Są w nim inteligentne symulatory: dorosłego mężczyzny, kobiety, dziecka, niemowlęcia, wcześniaka, kobiety rodzącej, starszej osoby. Fantomy i symulatory do nauki złożonych procedur pielęgniarskich oraz reanimacji. CSM odwzorowuje klimat nowoczesnych szpitalnych sal, jest wyposażone w specjalistyczną aparaturę: kardiomonitory, respirator, wózki reanimacyjne, nowoczesne defibrylatory, pompy infuzyjne do podawania leków, inkubator, łóżka standardowe oraz specjalistyczne: ortopedyczne oraz do intensywnej terapii.

W konferencji prasowej inaugurującej otwarcie CSM wzięli udział wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, rektor PWSIiP, dr hab. Dariusz Surowik, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP dr n. o zdr. Joanna Chilińska oraz koordynatorka CSM dr n. o zdr. Ewa Fiega. 

– To niezwykle ważna inwestycja podnosząca jakość kształcenia na naszej uczelni – mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik, podkreślając, że już obecnie PWSIiP wypada dobrze w prowadzonym na zlecenie resortu szkolnictwa wyższego rankingu ekonomicznych losów absolwentów.

W CSM studenci pielęgniarstwa „Państwówki” będą zdobywać unikalne praktyczne umiejętności i doświadczenie, pod czujnym okiem instruktorów symulacji medycznej, czyli trzynastu nauczycieli akademickich PWSIiP, którzy przez ponad rok zdobywali wiedzę, jak prowadzić zajęcia, pisać scenariusze do ćwiczeń, obsługiwać informatycznie i technologicznie centrum, tworzyć wokół zajęć z symulacji odpowiedni klimat psychologiczny.

Fantom krzyczy i krwawi

Fantomy anatomicznie przypominają ludzi, niektóre są niezwykle realistyczne. Reagują na podjęte działania terapeutyczne, mogą mówić, krzyczeć, a nawet być niemiłe, czy wręcz wulgarne. To skryty za weneckim lustrem instruktor decyduje, czy pacjent tym razem będzie „łatwy”, czy „trudny”. A studenci muszą sobie z zaistniałą sytuacją radzić, używać nie tylko wiedzy medycznej, ale także perswazji.

Zaawansowana technologia sprawia, że fantomy krwawią, doświadczają zawałów, udarów, anafilaksji, odmy i wielu innych chorób oraz dolegliwości. Trzy z nich to symulatory tzw. „wysokiej wierności”, odwzorowują w detalach ludzkie ciało oraz symulują objawy poszczególnych jednostek chorobowych. W szyi, klatce piersiowej oraz kończynach, mają umieszczoną elektronikę podłączoną do laptopa z interfejsem szpitalnego kardiomonitora. Takie symulatory można intubować, wykonywać im zewnętrzny masaż serca, podawać leki drogą dożylną, domięśniową, doszpikową, mierzyć tętno, ciśnienie, kontrolować saturację, cewnikować, odsysać. Po wykonaniu każdej procedury medycznej zmieniają się parametry życiowe symulatora, zgodnie z jego płcią, wiekiem, jednostką chorobową. Żacy doświadczają konsekwencji podejmowanych samodzielnie decyzji.

Studenci zaczynają naukę w CSM od zajęć na trenażerach, na nich ćwiczą podstawowe umiejętności kliniczne. Następnie przechodzą do treningu złożonych algorytmów. Dopiero, gdy je opanują, zostają dopuszczeni do zawansowanych symulatorów. W centrum studenci będą wykonywać zróżnicowane medyczne procedury, także te występujące w realiach szpitalnych sporadycznie, jak np. wytrzewienie u noworodka.

- Symulacja pozwala zminimalizować niepożądane zdarzenia w przyszłości – podkreślała podczas otwarcia CSM prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP, dr n. o zdr. Joanna Chilińska, która wspólnie z koordynatorką CSM dr n. o zdr. Ewą Fiegą, przeanalizowały każdy zapis z procedury zamówień publicznych. Panie obejrzały, dotknęły każdego fantomu, sprzętu, szafki, łóżka. Znają na pamięć wszystkie sto jeden pozycje zapisane w szczegółowym budżecie projektu.

Zwieńczeniem kształcenia w CSM będzie tzw. egzamin OSCE (Objective Structured Clinical Examination – Obiektywny strukturyzowany egzamin Kliniczny). Dopiero po jego zaliczeniu studenci zostaną dopuszczeni do egzaminu w warunkach szpitalnych i z udziałem prawdziwych pacjentów. 

Centrum Symulacji Medycznej mieści się przy ulicy Wiejskiej 16 w Łomży, w prowadzonym przez uczelnię Akademickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

W uroczystości otwarcia CSM wzięli udział licznie przybyli decydenci, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, dyrektorzy instytucji, reprezentanci świata nauki i dydaktyki, studenci oraz dziennikarze.

Projekt „Centrum Symulacji Medycznej przy PWSIiP w Łomży” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś Priorytetowa V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, działanie Nr 5.3 – Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.   

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe