Koniec zimy, drogowcy pracują

  • 01.04.2019, 09:14 (aktualizacja 01.04.2019, 09:20)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Koniec zimy, drogowcy pracują  GDDKiA
Po zimowej przerwie do pracy przy głównych inwestycjach w regionie wrócili drogowcy. Choć w niektórych przypadkach po zimie pozostały im „poślizgi”. W najmniejszym stopniu dotyczy to firm, które na ekspresowej S61, czyli Via Baltica, pracują przy obwodnicy Suwałk i zaczynają budowę drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna.

Jak poinformował Wojciech Borzuchowski, szef białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, otwarcia obwodnicy Suwałk można się spodziewać jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Wykonawcy pozostały do wykonania elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na przykład - oznakowanie poziome, pionowe, bariery ochronne. Dotychczas warunki atmosferyczne uniemożliwiały wykonanie tych prac, bo np. wykonanie oznakowania poziomego grubowarstwowego wymaga 10 dni z temp. powyżej +5 stopni i bez przymrozków w nocy i bez opadów atmosferycznych. Obecnie pogoda się poprawiła, choć jest bardzo zmienna. Wykonawca już układa ostatnią warstwę bitumiczną, tzw. ścieralną na drogach dojazdowych, montuje oznakowanie pionowe, prowadzi wszelkie prace porządkowe i lada dzień ruszy z wykonaniem oznakowania poziomego.

Natomiast realizacja drugiej jezdni (ponad 6,5 kilometra) obwodnicy Szczuczyna zaczyna się w przewidywanych ramach czasowych. Roboty prowadzone są głównie przy obiektach inżynierskich – montaż zbrojenia przy fundamentach i podporach, betonowanie, a w części drogowej - także roboty ziemne w zależności od miejsca – zdejmowanie humusu, wymiana gruntów, dogęszczanie warstw nasypów wykonanych przed zimą. Zadanie ma być zakończone wiosną 2020 roku.

W zasadzie należałoby się również spodziewać ekip budowlanych na dwóch odcinkach S61 od Szczuczyna do Stawisk i od Stawisk do węzła Kolno w okolicach Kisielnicy, ale... Obu firmom przedłuża się oczekiwanie na zezwolenie z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego za sprawą innych regulacji wodno – prawnych. Będzie to kilka miesięcy, a szczęście w nieszczęściu polega na tym, że wybrani wykonawcy kolejnych odcinków między Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem już wiedzą jak inaczej trzeba się do rzeczy zabrać.

Według informacji opublikowanych przez GDDKiA, poza obydwoma „ekspresówkami”, prace wznowione są np. na na 7 kilometrach dróg krajowych będących przejściami przez miasta i mniejsze miejscowości - Kolno (DK63), Mońki (DK65) i Rydzewo (DK61) oraz na 35 kilometrach rozbudowywanej DK66 na odcinkach Patoki – Brańsk i Bielsk Podlaski - Połowce (granica z Białorusią).

W Kolnie kontynuowane są roboty przy rozbudowie DK63, która w mieście nosi nazwę ulicy Wojska Polskiego. Trwają prace ziemne i te związane z wykonaniem ciągów pieszych i rowerowych oraz infrastrukturą podziemną, jak np. układanie kabli energetycznych. Jesienią, główna ulica Kolna będzie wyglądać jak nowa - równa nawierzchnia wzmocniona do nośności 11,5 t/oś, przebudowane skrzyżowania, nowe chodniki i ścieżki rowerowe… Takiego samego standardu doczekają się pod koniec roku Mońki, gdzie właśnie zakończyła się wycinka drzew przy 3-kilometrowym odcinku DK65 i lada dzień zaczną się prace ziemne, a także Rydzewo przy DK61, gdzie wycinka się właśnie się zaczyna. W sumie wartość kontraktów budowlanych na tych 3 miejskich odcinkach dróg krajowych to blisko 80 mln. zł.

Od budowy kanałów deszczowych rozpoczęły się wiosenne roboty przy poszczególnych odcinkach DK66 pomiędzy Bielskiem Podlaskim i Połowcami. To w sumie ponad 33 kilometry drogi, która zostanie przebudowana w szerokim zakresie – ze wzmocnieniem bądź budową nowej konstrukcji jezdni i przystosowaniem jej do nośności 11,5 tony na oś, z lewoskrętami na skrzyżowaniach, z jezdniami dodatkowymi (drogi serwisowe) wreszcie ze ścieżkami rowerowymi lub ciągami pieszo – rowerowymi. Do tego oczywiście podziemna infrastruktura - budowa odwodnienia drogi, budowa kanałów technologicznych. Taki sam standard zyska przebudowywany 1,5 kilometrowy odcinek DK66 Patoki – Brańsk, po zachodniej stronie Bielska Podlaskiego


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe